פרלמנט יהודי באירופה- פארסה מיותרת

יצחק מאיר, בעבר איש משרד החוץ. בתפקידו האחרון כיהן כשגריר ישראל בשוויץ

לאנטישמיות אין הגיון שאפשר להגן עליו. אחד סולד מהיהודים מפני שהם מפוזרים ומפורדים, אחר- מפני שהם נוטים להתרכז בעיר אחת או בשכונה אחת ומפני שהם אגודה מלוכדת; זה מגנה אותם מפני שדתיהם שונות מכל עם וזה אינו יכול לסלוח על כך שהדת היהודית היא אבן פינה תיאוקרטית. גם בלבושה המודרני, האנטישמיות באה חשבון עם מדינת ישראל מפני שהיא רואה עצמה כמדינת הלאום של העם היהודי, ואחרים מאמינים באמונה שלמה כי זו אסטרטגיה להפצת האידיאולוגיה היהודית בעולם.

בעולם חיים למעלה משבעה מיליארד אנשים ונשים, מתוכם כשלושה עשר מיליון יהודים. מדוע הרבה כל כך מפחדים מכה מעט? 1.7% מאוכלוסיית ארצות הברית הם יהודים. באירופה כולה, על כחמישים מדינותיה מוולדיבוסטוק עד גיברלטר חיים 2,320,000 יהודים. ה'מפוזר ומפורד' היהודי, שאיים בזמנו איום על הממלכה הפרסית, עודנו סיבה לדאגה קיומית ממדרגה ראשונה דווקא של עם ישראל.

הקהילות היהודיות המפוזרות למדו להשחיז כלי נשק שונים ומגוונים כדי לעמוד במערכה על רציפות הקיום היהודי בגלויות. הבית היהודי, מבצר היהודיות בעולם, לא יכול היה תמיד לעמוד לבדו בפני המצור. הנשק היותר יעיל היה הקמת ארגונים שקיבלו על עצמם לייצג ולהגן על האינטרסים הקהילתיים. הארגונים היו לוקאליים ונדברו עם השלטונות, עם מוקדי כח חברתיים, תרבותיים ודתיים במדינותיהם ונשאו ונתנו על מימוש זכויותיהם, על ביטחונם הפיזי ועל זהותם הייחודית. בעידן המודרני התאגדו הארגונים גם במישור הרחב יותר: האירופאי, הצפון אמריקאי, העולמי- אולם הבסיס נשאר אותו בסיס. הם לא ייצגו את העם היהודי, הם הגנו על צרכיו.

תמיד היו- ותמיד יהיו- עסקנים, אישים, הוגי דעות ואפילו מנהיגי עדה, שלא היו מרוצים מטיבה של מערכת ייצוג האינטרסים. הם רצו פרלמנט, גוף נבחר שייצג את היהדות, שידבר בשמה, שיהווה מעין הוכחה מדינית כי יש מידה של סוברניות אזרחית-יהודית המתלווה לסוברניות של המדינה הדמוקרטית בה הוא אזרח. אפילו בישראל היו שסברו כי ליד הכנסת צריך לקום פרלמנט של העם היהודי, אולם הרעיון הבוסרי הזה מעולם לא קרם עור וגידים.

עכשיו קם ארגון בשם 'האיחוד היהודי האירופאי' (EJU), ועורך בחירות כבר בחדש דצמבר זה לכינוס פרלמנט בן 120 חברים. הוא לא יהיה פרלמנט שיפקח על הרשות המבצעת, כי אין ממשלה יהודית באירופה; הוא לא יצטרף לרשות השופטת- כי הוא עצמו לא מעלה על הדעת שיהיה רשות מחוקקת; הוא לא יהיה ייצוגי- כי אין רשימת בוחרים יהודית באירופה. אין כלום. מה יש? יש תמיהה וגיחוך, אבל יותר מזה: ערעור על מסד ארגונים יהודיים מייצגים ומאוזרחים הפועלים מזה דורות להגן כחוק על האזרחים היהודים של אותן מדינות.

מדינת ישראל נתונה היום במערכה על הכרה בה כמדינת הלאום של העם היהודי. הפרלמנט שלה הוא הפרלמנט היחיד העונה על הקריטריונים של פרלמנט לאומי. הוא נושא ברמה את הקול היהודי הלוחם בהשכחת השואה ונאבק על זכות הקיום של יהודי באשר הוא שם. היוזמה הדילטנטית של יצירת פרלמנט יש מאין היא הזייה מופרכת  שלא תיתן ולא כלום, אבל יכולה לגרוע. היא יכולה לפגוע בסמכות המוסרית של הנציגויות המסורתיות הפעילות באירופה ולחזק את הגורמים העויינים את ישראל שטוענים כי העם היהודי הוא  רק דת ולא לאום. הפארסה הזאת הייתה מצחיקה, אילו לא הייתה שלנו.

פורסם 28.11.11

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: