עוד תלכי בשדה – כהלך התם

נטע סלע

אמנם פולמוס 'תג מחיר' החליף בסוף השבוע באופן זמני את פולמוס 'הדרת נשים', אך גם הנושא האחרון מסרב לגווע, לאחר שהתכנסו ועדות שרים ונשיא המדינה וראש הממשלה הצטרפו למאבק. נזכיר כי מדובר בנשיא מדינה שאינו מדיר נשים כלל ועיקר, שהרי הצוות המקצועי העוטף אותו הינו על טהרת המין הנשי. גם ראש הממשלה לא רצה להדיר עצמו מהשיח הציבורי העכשווי והודיע שהוא מתנגד נחרצות להדרתן מהמרחב הציבורי ובכלל. להוכחת אמינות וכנות דבריו, יש לו אפילו עדויות לוהטות לכך בקלטת.

נראה שהיחס לנשים בישראל כל כך החמיר, עד שאפילו מנהיגי העולם אינם יכולים עוד לעצום עין ולעמוד מנגד. הגדילה לעשות הילארי קלינטון, מזכירת המדינה האמריקנית שהביעה לאחרונה דאגה עמוקה מההקצנה ביחס לנשים בישראל. קלינטון יכולה לשמש כסמל לנשיות לא מודרת, חזקה ובעלת השפעה, עמדה שגיבשה ה'עזר כנגדו' של נשיא ארצות הברית לשעבר, נשיא שידע להפגין יחס אוהד למדי לנשות ישראל בבית הלבן, במיוחד אם הן לובשות חליפה כחולה עם כתם משונה בדש.

בהשראת מדיניותם של מנהיגינו, כינסה שרת התרבות לימור לבנת ישיבה בנושא. טרחו להתייצב בה רק שני שרים. אחת מהן הייתה, כמובן, לבנת עצמה. השאר כנראה היו עסוקים מדי; השרה אורית נוקד הגיעה דקות אחדות לפני תום הישיבה, ולא הספיקה לשאת דברים. אולי נתקעה בדרך מאחורי אוטובוס 'מהדרין' שעליו מפגינים מוחים שעיכבו את הנסיעה.

עכשיו ברצינות. תחילה נבקש מהפוליטיקאים להיות בעלי קצת יותר יושרה אישית ופחות טרנדיים, תוך התעלמות מוחלטת מנקודות שחורות בעברם העלולות להעיב על כנות דבריהם. זה פשוט מאיר את הנושא החשוב והרציני באור מעט מגוחך.

לעניננו: ברור שעוד ארוכה הדרך להשגת שוויון אמיתי ומכבד לנשים בישראל – אך יש לדרוש זאת מכולם. מחרדים, דתיים וחילונים כאחד. אפשר להבין את ההפרדה כאשר מדובר באירועים פנימיים של הקהילה החרדית. זכותם. אבל כאשר הדרישה הזו גולשת למרחב הציבורי, בשכונות מעורבות, באירועים עירוניים, בטקסים צבאיים – יש לשים גבול. בשבוע שעבר פורסם שבלחץ חרדי פוטרה המאבטחת שעמדה בכניסה ל'סנטר 1' בירושלים. במה פשעה אותה מאבטחת? האם ביקשה להחטיא את באי הקניון עם המגנומטר שלה?

אך גם בחברות אחרות נשים נרמסות תחת כל עץ רענן. משום מה ברור למפרסמים שכדי למכור ג'ינס האישה בפרסומת חייבת גם להסיר אותו, אחרת – מי יסתכל? לבי-לבי על הגברים שהולכים ברחוב ופרסומאים לוחצים להם על הבלוטות. זה נמוך ומשפיל.

יש לכבד נשים. זוהי קביעה שבטוחני שכולם יסכימו עליה. בואו נתחיל מזה. יש להפסיק את ההתייחסות אליה כאובייקט מיני. להיות אישה זה דבר יפה; להפוך את יופייה לדבר מגונה ומחטיא זהו מעשה מכוער.

פורסם 18.12.11

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: