מציאות רעה, חוקים רעים

עו"ד זלי יפה

אחת מנוסחאות היסוד של הפילוסופיה המשפטית אומרת ש"Bad case makes a bad law". לאחרונה מתחבטים אזרחי ישראל בדבר שתי מחלות כרוניות בדמוקרטיה הישראלית שאין ביכולתה של חקיקה לרפא.

במקרה הראשון, גופים שלהם עמדות פוליטיות נוקשות שמנגחות כל דבר ציוני נהנים מתמיכה כספית של ממשלות זרות, המבקשות לאכוף דרך חשיבה מסוימת. גופים אלה, אשר להם עמדות נחרצות לטובת הפלסטינאים, מעוותים כל יסוד דמוקרטי. אין גם ספק שהתערבות ממשלות זרות בנעשה בישראל באמצעות תמיכה כספית בגופים פוליטיים הינה מעשה שלא ייעשה, וסותרת לחלוטין עקרונות של יחסים בינלאומיים.

אולם שינוי חוק העמותות על מנת למנוע מגופים בישראל לקבל תמיכה ממדינות זרות הינו פתרון  שגוי. ממשלת ישראל לא צריכה להיגרר ולחלק את המפה הפוליטית, כך שמדינות אירופה  יהוו חלק מתנועות השמאל. ממשלה באירופה יכולה להזרים כספים לכל גוף בישראל בדרכים עקיפות וחקיקת החוק אינו מהווה מעצור.

במקום זאת, יש לדרוש מכל עמותה – ימין או שמאל, פוליטית או כזו העוסקת בסעד או בדת – לפרסם את רשימת תורמיה העומדים בקריטריון מיוחד כגון תמיכה ממשלה זרה או מגוף בינלאומי. תפורסם הרשימה, יבוא הוד מעלתו האזרח – ויחליט.

המשבר השני נוגע לוועדה למינוי שופטים.  דרך מינוי השופטים במדינת ישראל הינה בעייתית.  השופטים אינם נבחרים על ידי הציבור אבל ביכולתם להכתיב מדיניות. מאידך, השיטה הנהוגה בארה"ב מסוכנת הרבה יותר ויעיד העימות בין סגן הנשיא בזמנו, הדמוקרט אל גור, למועמד לנשיאות, הרפובליקני ג'ורג' בוש הבן. הדיון הגיע לפתחו של בית המשפט העליון של ארה"ב ושם, למרבה הפלא, השופטים שמונו על ידי נשיא רפובליקני תמכו בדעתו של ג'ורג' בוש, בעוד שופטים שמונו על ידי נשיא דמוקרטי תמכו בעמדת סגן הנשיא. יד המקרה? אולי, ואולי לא.

הסיבות להידרדרות במעמדו של ביהמ"ש הן רבות; בחירתו של שופט על אפה וחמתה של ועדת החוקה של הכנסת והתנגדותו של נשיא העליון לבחירתה של מועמדת אחרת "כי יש לה אג'נדה" הם רק שניים מהמקרים שהביאו להידרדרות הזו.

בית המשפט העליון סובל מחוסר אמון בקרב האוכלוסייה, תופעה שלא הייתה קיימת בזמנו של הנשיא שמגר או קודמיו. את אמון הציבור יש להשיב, לא בדרך של אימרות היסטריות – כפי שאנו שומעים מפי פוליטקאים בעת האחרונה – אלא בהשבת רוח חדשה בין כתלי הבית.

טוב ייעשה אם תקום ועדה ציבורית שתהיה מקובלת על הציבור ואינה נגועה בפוליטיזציה, שתמליץ על שינוי דרך בחירת השופטים למערכת המשפט ותבטיח שהמערכת המשפטית תייצג את כלל רבדי האוכלוסיה במדינה.

פורסם 20.12.11

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: