יש שופטים בירושלים

פרופ' אריה רייך, דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן

הוועדה למינוי שופטים הפתיעה את רוב הפרשנים ו'יודעי הדבר' והצליחה להגיע להחלטה כמעט פה אחד למינוי ארבעה שופטים חדשים לבית המשפט העליון. יש לברך את הוועדה – ובמיוחד את שר המשפטים פרופ' יעקב נאמן שהוביל את המהלך – על שהשכילה להתגבר על חילוקי הדעות ולמנות ארבעה שופטים מצוינים.

ההחלטה חשובה במיוחד על רקע מחול השדים הפוליטי שהתנהל לאחרונה בקשר להרכב הוועדה. יש לקוות שהיא תשים סוף להתנהלות הלא-מכובדת, ששברה שיאים בניסיון הנואל לגרום לפוליטיזציה של מערכת המשפט.

העובדה שפוליטיקאים מן הימין הקיצוני ומן השמאל הקיצוני העלו טענות נגד המינויים, מוכיחה שאכן מדובר בהחלטה מאוזנת. מניסיוני אני יכול להעיד שהשופט נעם סולברג הינו שופט מצוין, משפטן מקצועי מהמדרגה הראשונה ובעל מזג שיפוטי, שכל המופיעים בפניו יכולים רק לשבח את גישתו היסודית, חכמתו והגינותו.

גם פרופ' דפנה ברק-ארז הינה משפטנית מעולה ויסודית, מאוזנת ובעלת מחויבות ציונית עמוקה. היא אינה נמנית על הקבוצה הפוסט-ציונית של אוניברסיטת תל-אביב ובשום פנים ואופן לא ניתן לסווגה כ'שמאלנית קיצונית', כפי שניסו לטעון נגדה (כמובן, ללא שום אסמכתאות או נימוקים).

פרופ' ברק-ארז לא רק שירתה בצבא סדיר, אלא המשיכה לשרת את מדינת ישראל בשירות מילואים במשך עשרות שנים, במקביל לתפקידיה החשובים באוניברסיטה ובציבוריות הישראלית. היא בעלת זיקה למסורת ישראל, ולשני בניה ערכה טקסי בר-מצווה בבית כנסת אורתודוקסי בתל-אביב. בספר שפרסמה על חוק איסור גידול חזיר הראתה שחוק זה נהנה בשנותיה הראשונות של המדינה מקונסנזוס רחב. לעומת זאת, בשנות השמונים והתשעים, כתוצאה מהגידול בקיטוב בין חילוניים לדתיים, השפעות תרבות המערב וכן שינויים פוליטיים וחברתיים, האווירה השתנתה והחל תהליך של זיהוי האיסור כאיסור דתי ואנטי-ליברלי.

בספר נרמזת ביקורת על כך שבית המשפט העליון הושפע משינוי אווירה זה כאשר פסק שעקרונות חוקתיים של מידתיות מחייבים שהאיסור יופעל רק באזורים שבהם מתגוררת אוכלוסייה דתית.

גם בכתיבתה של פרופ' ברק-ארז בנושא זכויות אדם ניכרת הבנה עמוקה לצרכי הביטחון של מדינת ישראל וניתוחיה בנושאים הללו מתאפיינים בניסיון כן ואמתי למצוא את האיזון הנכון בין שני ערכים חשובים אלה.

כדאי לזכור כי גם כשהתמנה לפני ארבע שנים השופט חנן מלצר היו שמיהרו להדביק לו תווית של איש שמאל, זאת על רקע קשריו עם מפלגת העבודה, שם שימש בין היתר יו"ר בית הדין של המפלגה.

בינתיים, התגלה השופט מלצר כחביבו של הציבור הדתי, כאשר פסק בשנת 2008 כי יש לאסור קיום תחרות סייף בשבת, מפני שהיא מונעת מדתיים לקחת חלק בתחרויות. הוא גם מרבה לצטט מתוך המקרא והתלמוד בפסיקותיו ונותן משקל ראוי לצרכי הביטחון של ישראל. יש להניח שגם השופטים החדשים שהתמנו זה עתה, עוד יפתיעו לטובה את רואי השחורות.

פורסם 9.1.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: