דרך פוליטית לרפורמה בחינוך החרדי

יעקב דוד פישר, סטודנט לתואר שני במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטה העברית

בעיית התעסוקה החרדית אינה שייכת לפוליטיקאי כזה או אחר, אלא מהווה בעיה מהותית שמונחת על שולחנה של החברה הישראלית. הבעיה איננה שאלת השתתפות החרדים בעול השירות הצבאי (למרות שגם זו סוגיה נכבדת), אלא חוסר ההשתלבות החרדית בשוק העבודה המודרני וחסרונם של כישורים מתאימים להשתלבות כזו.

כפי שהתגלה במכללות החרדיות, היכולת של יוצאי החינוך החרדי לרכוש מקצוע טכנולוגיים מהסוג שנדרש למשק הישראלי הוא נמוך. בראש ובראשונה, הדבר נובע מחוסר רקע במקצועות המתמטיקה ואי-ידיעת שפה זרה. כתוצאה מכך, למרות חריפותם השכלית ויכולותיהם הלימודיות המוכחות, החרדים אינם יכולים לרכוש מקצוע טכנולוגי ולהשתלב במגזרים היצרניים של מדינת ישראל, שעליו בנויה הכלכלה.

מענה לבעיה זו מחייב רכישה של כישורים אלה – מה שמכונה 'מקצועות הליבה': מתמטיקה, אנגלית, עברית והבעה ואזרחות – בשלב הגיל התיכוני של הנערים החרדיים, השכלה שנמנעת מהם כתוצאה ממבנה החינוך הישיבתי.

במבנה קואליציוני עתידי, שותפות בין מפלגת 'הליכוד' למפלגת 'קדימה' או יאיר לפיד יכולה לאפשר לרה"מ נתניהו להבהיר לשותפיו החרדיים, ש"ס ואגודת ישראל, את הצורך ברפורמה שתשלים פערים בקרב בוגרי הזרם העצמאי בחינוך. רפורמה כזו איננה מחייבת שינוי ישיר של מבנה הישיבה הקטנה החרדית או כפייה של לימודי חול על כלל התלמידים בה. מדינת ישראל יכולה להציע לכל בחור חרדי שמעוניין בכך 'שובָר לימודים', איתו יוכל להשלים את לימודי מקצועות הליבה בכל בית ספר בו יחשוק. בחור שאיננו מעוניין, יוכל להמשיך בלימודי הקודש בישיבות.

בחור חרדי שמרגיש שעול התורה כבד עליו, יוכל, במקביל ללימודיו בישיבה הקטנה, להשלים את לימודי מקצועות הליבה (ואולי, אם הצבא יהיה מעוניין בכך, אף לחתום על חוזה מול הצבא שיאפשר לו לרכוש מקצוע בתמורה לשירות צבאי בדומה ללימודי עתודה רגילים), וכך לאפשר לעצמו בעתיד רכישת מקצוע טכנולוגי, הנדסי או מדעי.

חשוב להוסיף שמהלך כזה יכול להצליח רק אם הציון הממוצע שעל פיו מחושבות האפשרויות של התלמיד יהיו שוות לאלו של תעודת הבגרות הרגילה. רק כך יישתכנעו הבחורים החרדים, שעם תעודת בגרות כזו יוכלו לצאת לשוק העבודה וההשכלה ולהצליח.

מהלך חכם של רה"מ נתניהו יוכל לגרוף את קולות המרכז הפוליטי אל 'הליכוד' ולסיים את סוג הפוליטיקה המאוס שיצרה מפלגת 'שינוי'. המהלך יוכל לעזור גם לחברה החרדית עצמה. אין ספק שלמרות דיבורי הרהב שנשמעים מכיוונה, החברה נמצאת במשבר עמוק. הוויכוח על מקומה של האישה במרחב הציבורי רק מעיד על כך.

החברה החרדית ניסתה לכונן אוטופיה דתית, בה כל הגברים יושבים ולומדים תורה והנשים מפרנסות אותם. אוטופיה זו קורסת עתה אל מול המציאות, שבה לא כל הגברים מסוגלים למצוא את מקומם ב'כולל', ולא כל הנשים יכולות לפרנס משפחה בת נפשות רבות. החברה הישראלית צריכה למצוא את הדרך לעזור לחברה החרדית להשתחרר מה'אוטופיה' שיצרה לעצמה ולצעוד לעבר מציאות מאוזנת יותר, של תורה ועבודה.

17.1.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: