דממת הנשים

זאב קם

כבר תקופה ארוכה שנושא 'הדרת נשים' נמצא במקום גבוה במדרג הנושאים הפופולריים, גם בקרב כלי התקשורת וגם בין חברות הכנסת. בצדק: מדובר בנושא ראוי, שדורש טיפול אמיתי ועמוק.

אבל בקרב חברות הכנסת שלנו, כך מסתבר, הטיפול הוא סלקטיבי ומתנהל לגופו של מדיר. אם מדובר באדם חרדי או דתי, הן ישמיעו את קולן. אם המדיר והמשפיל הוא ערבי ובמקרה קוראים לו אחמד טיבי, כבודן של הנשים יכול לחכות בצד. "יש לנו מספיק עבודה פרלמנטארית על הראש", יאמרו חברות הכנסת. "אין לנו זמן לעסוק בכל דבר", יספרו לנו.

צריך לומר בבירור: מעשה השלכת המים על ח"כ ראלב מג'אדלה על ידי ח"כ מיכאלי, ראוי לגינוי שאינו משתמע לשני פנים. המעשה פסול, חבל שקרה, ואסור שיקרה בעתיד. מה שפסול לא פחות הם הדברים הדוחים והמעליבים שאמר ח"כ אחמד טיבי במליאת הכנסת כלפי מיכאלי.

לטיבי לא הספיקה הפעם הראשונה, וגם אחרי שהוחלט להרחיקו מדיוני הכנסת, בחר לחזור ולומר את עיקרי דבריו הנמוכים פעם נוספת. על הדברים הגסים שאמר טיבי בפרלמנט הישראלי אין טעם לחזור מעל גבי העיתון. הם אינם ראויים ואינם מכובדים. נאמר רק זאת – טיבי הוא גם גניקולוג במקצועו. חלק מהמונחים בהם השתמש כלפי ח"כ מיכאלי, משמשים את חבריו למקצוע בשגרת יומם. ההיתממות של טיבי על כך שהוא מבין את השפה העברית טוב יותר מאיתנו ושהפרשנות לדבריו היא מוטעית, הם בדיחה ועלבון לאינטליגנציה.

חברות הכנסת רק לפני שבוע ושבועיים דאגו לארגן כנסים נגד תופעת 'הדרת נשים'; הן התראיינו תחת כל עץ רענן ומסרו הודעות לעיתונות מבוקר ועד ערב. איפה היו אותן חברות כנסת מיד אחרי שטיבי שחרר לחלל הכנסת את דברי הבלע שלו? מדוע לא זכינו לשום הודעה לעיתונות שמוחה על הדברים המעליבים שהוטחו במיכאלי וכוונו באופן ברור לעצם היותה אישה? הרי מדובר בביטויים שלא מתלבשים על גבר, אלא קשורים באופן ישיר למינה של מיכאלי.

קולן של חברות הכנסת, אלו שמובילות את הנושא הפמיניסטי, נדם כלא היה. אפילו קולן של חברות מפלגתה לא נשמע. כולן נעלמו והתחבאו. יכול להיות שנושא 'הדרת נשים' תקף רק שהוא מכוון לנשים מסוימות? יכול להיות שכשמדובר באישה שלא נמצאת בצד הנכון, זכותה לכבוד מינימלי נמחקת?

יותר משדבריו הנואלים של טיבי פגעו בכבודה של האישה, הם הרימו את המסך מעל המאבק המזויף נגד 'הדרת נשים', מצד חברות הכנסת. מאבק שמצטלם נהדר בכלי התקשורת כשהוא מתועד בהפגנות ובצעדות, אבל כשמעשה ההדרה וההשפלה נעשה כאן, אצלן בבית, מתחת לאפן, חברות הכנסת בחרו 'להיספן' (תרתי משמע) בלשכתן.

פורסם 19.1.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: