ויאם עמאשה ודילמת הדרוזים

מאמר מערכת

המילה האחרונה באמנות 'יצירת קרעים בעלי משמעות חמורה סביב נושאים זניחים', שמורה לח"כ מיכאל בן ארי ולעוזרו הפרלמנטרי איתמר בן גביר.

ח"כ בן ארי החליט פתאום לתקוף את 'מכבי חיפה' מהאגף, בשל אחד מכוכביה, ויאם עמאשה. בן ארי בדק ומצא – לא ברור על סמך אילו עובדות – שעמאשה מקפיד שלא לשאת תעודת זהות ישראלית – משום שאינו מכיר במדינת ישראל. הוא ממשיך ותוקף את 'מכבי חיפה' שמכניסה שחקן כמוהו להרכב שלה ובמבט צופה פני עתיד מזהיר מפני צירופו לסגל נבחרת ישראל.

גם לאחר שמכבי חיפה הזימה את טענתו כי לעמאשה אין תעודת זהות ישראלית, יש לשים את הבעיה של ויאם עמאשה על השולחן. ח"כ בן ארי טוען, על סמך דיווחים של חלק מאוהדי מכבי חיפה, שיחסו של עמאשה למדינה הוא של אי-הכרה ובוודאי אי-הזדהות. עמאשה הוא דרוזי מכפר ברמת הגולן. בהנחה שיש דברים בגו, הסיבה ליחסו המוצהר – בהנחה שהוא מוצהר – למדינת ישראל, מונחת לפתחה של המדינה ולא לפתחו.

שחקן 'מכבי חיפה' כפוף, בדפוסי התנהגותו האזרחית, לעדת הדרוזים בגולן. אלה החליטו לפני זמן רב, כי הם חיים בשטח כבוש וזהותם היא סורית. לפי המסורת הדרוזית, הם מחוייבים לנאמנות מוחלטת למדינה שבה הם חיים. כך, הדרוזים בישראל נאמנים למדינת ישראל ומשרתים בגאווה בצה"ל ובשורות כוחות הביטחון.

שני תאריכים מכריעים ישנם בנוגע ליחס הדרוזים בגולן, שאינם כפופים לאתוס הדרוזים הישראלים בגליל. האחד, שנת 1977, השני, שנת 1981. ב-77' ביקר סאדאת בישראל. המסר הישראלי היה כי המדינה מתכוונת למסור את כל סיני תמורת שלום. המסר ההיסטורי הזה פתח שינוי הדרגתי של יחס הפלשתינים ביש"ע למדינת ישראל, אבל בייחוד השפיע לרעה על הדרוזים בגולן. מעתה, היו חייבים לצאת מתוך הנחה שדין רמת הגולן יהיה כדין סיני במוקדם או במאוחר.

בהכירם את משטר אסד בסוריה, הם היו חייבים להתכונן ליום שבו ישאלו אותם "מה עשיתם בשביל סוריה כשהייתם תחת הכיבוש הישראלי?".

ב-1981, החילה ישראל את החוק על רמת הגולן, כפתה על הדרוזים בגולן אזרחות ישראלית וחילקה תעודות זהות. עמאשה מחויב לקבל את מרות עדתו. העובדה שהוא מוכן לשחק בקבוצת הפאר הישראלית 'מכבי חיפה' – ועם אוהדי הפועל קרית שמונה הסליחה – מדברת בשמו יותר מכל התרסה בנושא תעודת הזהות.

יותר מכך: העובדה שככל הנראה הוא מיועד לזימון לנבחרת ישראל, מלמדת שהוא מבצע מהלך חריג בקרב הדרוזים בגולן. יש לברך על כך, גם אם לא ילמד בעל-פה את 'התקווה'. אל לפוליטיקאים להיכנס באגרסיביות לרחבת ה-16 של הכדורגל הישראלי וגם לא לרחבת החמש של הזדהותו האזרחית של ויאם עמאשה. די בכך שהוא בחר להזדהות עם הכדורגל הישראלי בשתי מסגרות מכובדות ביותר שלו – מכבי חיפה ונבחרת ישראל.

אמנון לורד

19.1.12


מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: