להחזיר את הסדר ללשכה

מאמר מערכת

האם שוב מישהו לחץ על הכפתור של מכונת ההשמדה העצמית, וזו תמשיך להסתובב עד אין סוף ולהעלות עשן חשדות, ללא כתב אישום, ללא הרשעה, אך עם כתם גדול שלא מאפשר לאדם להמשיך בתפקידו הממלכתי?

כרגע נמצאת הפרשה של נתן אשל בידיה של מחלקת החקירות בנציבות שירות המדינה. מדובר לכאורה בהליך, שנמצא במסלול של הבירור המשמעתי. לאחר שהחקירה הראשונה נתקעה, נמשך עכשיו שוב הליך החקירה. אין למשקיף מבחוץ כלים לשפוט באיזה מצב נמצא אשל. לכן, מתוך נסיון העבר, מוטב להמתין מבלי לחרוץ דין. העובדה היא שהיועץ המשפטי לממשלה החליט לא לפנות למסלול הפלילי.

מבחינת האינטרס הציבורי הבעיה העיקרית היא תפקודה של לשכת ראש הממשלה. לאחר תקופה ארוכה של זעזועים, נראה היה שראש הממשלה נתניהו הצליח לגבש סביבו קבוצה של יועצים ובעלי תפקידים איכותיים הפועלים יחסית בהרמוניה. היתה תחושה, שמעבר לבעלי התפקידים הממלכתיים הבכירים כמו ראשי המוסד והשב"כ, הרמטכ"ל, ראש אמ"ן ושר הביטחון, גם הצוות הקרוב לראש הממשלה הוא ברמה גבוהה: אלו הם היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור, המזכיר הצבאי האלוף יוחנן לוקר, הממונה על מערך ההסברה הלאומי ד"ר יועז הנדל ומזכיר הממשלה צבי האוזר.

הפיצוץ הגרעיני הטקטי בלב הלשכה מאיים לפרק את החבילה. אם זה יקרה, יהיה זה בניגוד מוחלט לאינטרס של מדינת ישראל, הזקוקה לראש ממשלה מתפקד ללא כאבי ראש ועם יועצים איכותיים שמסוגלים לעבוד בשיתוף פעולה. על עבודה בהרמוניה איש אינו חולם.

מאחר שיש הסכמה על דבר אחד בפרשה האחרונה, והוא ששלושת בעלי התפקידים שמעורבים בהעברת המידע ליועץ המשפטי לממשלה עשו את הדבר הנכון, גם מבחינה מצפונית אך גם מתוך שיקול דעת נכון של חוסר ברירה, ברור שהם צריכים להיות מוגנים ולהמשיך בתפקידם. שום עובד בכיר במקום עבודה כלשהו, ובוודאי לא בגוף ממלכתי חשוב, אינו יכול להחזיק בבטן מידע כזה ולהתעלם ממנו. זה גם המסר הברור שהעביר בסוף השבוע שעבר היועץ המשפטי לממשלה. לכן לא יתכן שלמען שלום בית בלשכת ראש הממשלה, יעזבו דווקא צבי האוזר ויועז הנדל. לגבי האלוף יוחנן לוקר, העניינים פשוטים. קודם כל, הוא לא היה מעורב ישירות בהעברת המידע, אבל היה מעורב בשיקול דעת נבון, והוא ממילא כפוף לצה"ל ולרמטכ"ל. הוא לא עובד לשכה רגיל והוא אמור לחזור בחודשים הקרובים לתפקיד בכיר אחר בצה"ל.

השאלה שתשאר היא לגבי גורלם של הנדל והאוזר. פה נדרש שיקול דעת והחלטה של ראש הממשלה עצמו, שאין לו למעשה ברירה אלא לתת להם גיבוי. היועץ המשפטי כבר חיווה דעתו לגבי הפעולה ההכרחית שבה נקטו. נשאר רק לראות, האם נתן אשל עצמו מספיק נאמן לראש הממשלה נתניהו כדי להשלים עם המצב שבו הלשכה תצטרף לתפקד כמקודם, גם אחרי מה שעלול להיראות בעיניו כעוול שנגרם לו. ראוי להזכיר, כי עד עתה לא ראה היועץ המשפטי לנכון להנחות את אשל להשעות את עצמו מתפקידו.

אמנון לורד

פורסם 29.1.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: