פרשת נתן אשל – חובת החקירה החברתית

עו"ד אירית רוזנבלום, מייסדת ומנכ"ל ארגון 'משפחה חדשה'

 

פרשת נתן אשל חושפת לפנינו שורה של מעשים הנכללים ברשימת ההתנהגויות האסורות, שאם התקיימו, יש להעמיד את הנוהג על פיהן לדין. מעדויות שנאספו בפרשה עולה שורה של מעשים הנחשבים אסורים ביחסי עבודה תקינים. כך, למשל, קיים החשד שאשל ו-ר' הסתגרו שעות יחד בלשכת ראש הממשלה. כמו כן, עולה מהעדויות, שאשל צילם את ר' ללא הרף, בעיקר את רגליה. לפי עדות אחרת, אשל צילם את ר' אף מתחת לחצאית.

הטעם להמשך ניהול חקירה כזאת והסיבה לרעש והסערה החברתית שהיא מחוללת סביבה, נובעים מן הסדר החברתי אותו קובעת החברה שהגדירה התנהגויות מסוימות כהתנהגויות שליליות וכבלתי-חוקיות באמצעות כללי עשה ואל-תעשה. לשם כך קיים המשפט הפלילי שתכליתו הסדרת חיי החברה, באופן שאדם המפר כללים מסוימים בה, יש להעמידו על כך לדין ובאם נמצא הוא אשם, אף להענישו על כך.

יש לזכור כי מלאכת האכיפה של המשפט הפלילי מוטלת קודם כל על המדינה. בניגוד למשפט האזרחי, שעוסק במערכות היחסים שבין הפרטים בתוך מדינה, המשפט הפלילי מסדיר יחסים בין פרטים בחברה, אך למעשה מתנהל בין המדינה (המייצגת את החברה האזרחית שלה)  לבין הפרט (החשוד, הנאשם, האסיר). מכאן שחקירה חייבת להתקיים.

במעשים אסורים אנחנו עוסקים, כאלה המנויים בחוק. הדבר דומה לחשד שמתעורר בעטיו של מעשה הנחשד כפשע נתעב שלא נמצאו בו ראיות. האם יש מקום לבצע בו חקירה ודרישה ולהעמיד את החשודים בו לדין? לפני שנים רבות נקבעה הלכה, כי ניתן להרשיע אדם ברצח גם ללא גופה ובלבד שהראיות יהיו מספיק חזקות כדי שיסירו כל ספק לגבי השאלה אם אותו אדם חי או לא.

אף שרצח הוא הפשע הקיצוני ביותר, ובוודאי שאין כאן מקום להשוות בין המעשים, ההלכה המשפטית שנפסקה קובעת שעל מנת להרשיע אדם בפלילים ולהענישו עקב כך אין צורך ב'הביאס קורפוס', בכך שהגופה תימצא לפנינו. כלומר: החובה להידרש לחקירת פרשת נתן אשל איננה טמונה בשיתוף הפעולה של הנוגעים בדבר, אלא במעשים האסורים שנקבעו על ידי החברה כולה.

סירובה של ר' לשתף פעולה, אינו אלא מוקש בניהול החקירה ואולי אף מכשלה שלא תאפשר הוכחת האשמה, אולם אין בו כדי להפסיק את החקירה או למנוע אותה. המדינה ורשויותיה מחויבות להמשיך לחקור ולבדוק את הפרשה לפרטיה וטוב עשו אנשי לשכת ראש הממשלה כאשר ביקשו לנהל את החקירה ומכאן מוטלת החובה על רשויות האכיפה להמשיך ולנהל אותה ובשום אופן לא להפסיקה.

פרשת נתן אשל איננה יכולה להיסגר בחדרי חדרים, משום שהיא נוגעת לחברה כולה והיא מעמידה אותנו במבחן החברתי החשוב ביותר, שייתן את התשובה אם יש ביכולתנו לעמוד מאחורי כללי הסדר החברתי שקבענו לעצמנו או לאו.

פורסם 31.1.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: