דו"ח מבקר המדינה

עו"ד ורד כהן ורענן בר-און 

האם לדו"ח מבקר המדינה יש שיניים, או שמא עתיד הוא להצטרף לפנתיאון הדוחות המחזיקים 'קביעות חמורות', אך מעלים אבק? האם בחלוף הסערה וחשיפת פרשיות אחרות שיגזלו את תשומת ליבו של הציבור צפוי הדו"ח לצנוח אל תהום הנשיה ולא להותיר אחריו תוצאות אפקטיביות?

עקרונית, הדרישה להתפטרותם של השרים אלי ישי ויובל שטייניץ אינה מעשית. אם אין נכונות והסכמה של אישים אלה ליטול אחריות אישית על מחדליהם לכאורה, אין למבקר המדינה סמכות לאכוף את התפטרותם. השרים עצמם אינם סבורים כי מוצדק להעבירם מתפקידם בשל ממצאי הדו"ח, ומרגישים כי פעלו באופן ראוי. מבחינתם, ההתפטרות אינה באה בחשבון ומבקר המדינה אינו יכול לאלץ אותם לעשות זאת.

תרחיש סביר יותר הוא כי ראש הממשלה יחליט על הקרבת תפקידיהם של השרים כדי לרצות את הציבור, שרוצה לראות במי שהצביע עליהם המבקר כאחראים למחדל, אשמים שנושאים באחריות. מונע מהרצון לפייס את התקשורת, את משפחות הנספים ואת דעת הקהל, עשוי ראש הממשלה להדיח את השרים ולהעבירם מתפקידיהם היוקרתיים.

ברם, יש בכוחו של מבקר המדינה לגרום לכך שהאשמים ישאו באחריות פלילית. אם אגב בדיקתו של המבקר עולה חשד לביצוע עבירות פליליות, מוטל עליו להעביר את הנתונים שנאספו לחקירה משטרתית וליועץ המשפטי לממשלה או לנציבות שירות המדינה במטרה להעמיד את האחראים לדין משמעתי, זאת על מנת שמערכת האכיפה הפלילית והמשמעתית יטפלו בעניין.

יש שאומרים כי מכיוון שהמבקר כבר מבצע את חקירותיו, יש לתת בידיו כלים מעשיים ולהעניק לו סמכויות אכיפה, על מנת שישלים את המלאכה. לטעמנו, משרד המבקר צריך להישאר מוסד המבצע ביקורת חיצונית על פעולותיהם של מינהל המדינה וגופים ציבוריים שונים, ללא סמכות לאכוף את החוק. מבקר המדינה אינו מסוגל לשמש בו זמנית כרשות חוקרת, שופטת ומבצעת. לא יעלה על הדעת שקביעות המבקר תהיינה חזות הכל ועל פיהן יישק דבר, ללא יכולת לקעקע אותן או לחלוק עליהן.

היום יותר מתמיד, יקשה על השרים שאחריותם האישית נקבעה בדו"ח לחמוק מתוצאות מעשיהם. מן הסתם יהיו מקרים בהם ייעשה שימוש בדו"ח בניסיון לקבל סעד מבג"צ
ולשכנעו לאכוף את קביעותיו של המבקר, אך מעבר לכך, לדו"ח נודעת אפקטיביות ציבורית רחבה.
כוחו של מבקר המדינה נעוץ בהשפעתו על דעת הקהל, והתקווה כי הציבור יאמר את דברו לגבי האחראים. הציבור יכול להגיב בעוצמה אדירה, כיוון שבאופן הדרגתי למד לעשות שימוש מושכל בדוחות ולהיעזר בהם לשיפוט הממשלה ושריה במועד הבחירות.

פורסם 1.2.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: