ניוט גינגריץ' והסיפור היהודי

ידידיה אטלס, עיתונאי

"מבט מקרוב על ניוט גינגריץ'", היתה הכותרת באתרNJDC  (המועצה הלאומית היהודית-דמוקרטית) בשבוע שעבר. המאמר הצהיר כי לרפובליקנים יש "עוד מועמד שעמדותיו והתנהגותו עומדות בסתירה ישירה לערכי הרוב המכריע של יהודי אמריקה".

מקריאת התלונות של NJDC נגד גינגריץ', ברור כי ל"ערכי הרוב המכריע של יהודי אמריקה" יש מעט מאוד מן המשותף עם היהדות, מה שמחזק את ההבחנה כי התנועה הרפורמית היא "הצד השמאלי של המפלגה הדמוקרטית – אבל עם חגים".

בין טענות המועצה נמצאת הטענה כי גינגריץ' נגד הפלות. למותר לציין כי זו עמדה שקרובה הרבה יותר לעמדה היהודית המסורתית מאשר לעמדת היהדות הרפורמית. עבור שומרי ההלכה היהודית הפלה אסורה, למעט במקרים ספציפיים שבהם חיי האם בסכנה. המסקנה המתבקשת היא כי לפי השקפת NJDC, אולטרה-ליברליזם הוא הדת האמיתית של "הרוב המכריע של יהודי אמריקה".

למעשה, הנקודה היחידה בה אפשר לומר כי גינגריץ' מתייחס ליהודים היא סוגיית ישראל. לפיNJDC  גינגריץ' "אימץ את מדיניות הימין הקיצוני, מדיניות שממקמת אותו במצב של סכסוך עם הממשלה הנבחרת בישראל". ואיך? הוא "הפציר בקונגרס לגנות את הנשיא על כך שהדגיש את חזון פתרון שתי המדינות על בסיס קווי 1967 לחילופי שטחים בהסכמה הדדית כנקודת פתיחה למשא ומתן – נוסחה שמהווה בסיס לשיחות במשך עשרות שנים, הן בממשלים רפובליקניים והן בדמוקרטיים".

האמת קצת שונה: ראש הממשלה נתניהו דחה את קריאת הנשיא אובמה לישראל לסגת לקווים שלפני 1967, קווי 'שביתת הנשק' של 1949. הוא קרא לגבולות אלה "חסרי הגנה", ביטוי מנומס בהשוואה לתיאורו של אבא אבן, שקרא להם "גבולות אושוויץ".

NJDC גם החליטו כי התיאור של גינגריץ' את הפלשתינים כ'עם מומצא' "עושה דה-לגיטימציה לפלשתינים ומנוגד לעמדת ארה"ב וישראל". דבריו – המדוייקים מבחינה היסטורית – של גינגריץ' רק מציינים כי במשא ומתן בין ישראל לפלשתינים, לישראל יש טענה היסטורית טובה יותר וארה"ב לא צריכה לדחוף את העמדה הפלשתינית. לפיNJDC  – זה לא טוב ליהודים, בשל סיבה בלתי מוסברת.

עמדותיו של גינגריץ' אינן תואמות את עמדות "הרוב המכריע של יהודי אמריקה" אם נודה כי יהודים אמריקנים רבים אכן סוגדים לליברליזם והיהדות אינה בראש סדר העדיפויות של אורח החיים שלהם. על פי סקר האוכלוסין הלאומי היהודי, רק 27% מיהודי אמריקה מופיעים בבית הכנסת פעם בחודש, ורק 59% צמים ביום כיפור. עדיין, ערכים יהודיים מסורתיים, ואפילו ישראל, לא משפיעים על הבחירות הפוליטיות.

הסקרים בחודשים האחרונים מפריכים את טענת NJDC על "הרוב המכריע" שעדיין נאמן לאובמה לאחר שלוש שנים של מעשיו כלפי ישראל. מהסקרים עולה כי בעוד אובמה יכול לצפות לרוב בקרב הבוחרים היהודיים, יהיה זה רוב פחוּת בהרבה מ-78 האחוזים להם זכה בשנת 2008.

לדברי NJDC אובמה לא יכול להיפגע, אבל לפי הביטוי הישן 'שמרן הוא ליברל ששדדו אותו'. כך, יותר ויותר יהודים ואמריקאים מרגישים כי 'נשדדו' על ידי מדיניות המזרח התיכון של אובמה, והדבר ייראה בהצבעה שלהם ותמיכתם הכספית בבחירות, למורת רוחם של ה-NJDC.

פורסם 2.2.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: