השחיתות לא נעלמת – היא רק מתחלפת

הרצל מקוב הוא מנהל מרכז מורשת בגין. בעבר כיהן כמנהל לשכת ראש הממשלה ויו"ר בית"ר העולמי

בחברה הדמוקרטית מכונה התקשורת 'כלב השמירה של הדמוקרטיה'. תפקידה הוא להתריע ולנבוח על הגנב, ובמקרים קיצוניים אפילו לנשוך. בחברה הדמוקרטית בישראל, מתברר שכלב השמירה נרדם.

אולי המילה נרדם לא נכונה. הכלב נובח ומדווח, אבל לא בכיוון הנכון ולא בזמן הנכון, כך שהתועלת שבו אינה רבה, ואולי יותר מכך: הוא משמש להסחת דעת. ד"ר דורון נבות ('שחיתות פוליטית בישראל', המכון הישראלי לדמוקרטיה) חקר את תופעת השחיתות. הסקירה אינה רק היסטורית וכרונולוגית אלא גם מביאה פירוט של כל מוסד ומוסד בחברה ומעורבותו בשחיתות על גלגוליה.

הנאתנו הגדולה להתגעגע ל"ימים הטובים שהיו וחלפו", סופגת חבטה: השחיתות לא החלה עכשיו. ימי ראשית המדינה ושלטון מפא"י היו מלאים בשחיתות פוליטית. שימוש מושחת בעוצמה השלטונית היה אבן יסוד של המשטר ולא ניתן להבין את התפתחות מבנה הכוח בישראל ללא הכנסת עובדות אלו לתמונה.

במידה רבה, אופי השחיתות השתנה. בשנים האחרונות אנו נתקלים בשחיתות אישית של בעלי שררה שמנצלים את תפקידם ואת  מעמדם כדי לקבל טובות הנאה. לטענת ד"ר נבות, המודעות הגבוהה לשחיתות נובעת מהנחישות הגדולה של גורמי האכיפה (משטרה, פרקליטות ובתי המשפט) לטפל באישים הסורחים. הגורם המטריד ביותר במדד השחיתות המתפתחת הוא העליה בכוחם של בעלי ההון, והמגמה של קבלת החלטות לטובתם ושלא לטובת הציבור. המשמעות הכספית של שחיתות מסוג זה גדולה הרבה יותר מסיפורי טיסות ומעטפות למיניהן, אולם פחות מעניינת, וקשה יותר לאתר את סימנייה.

עוד טענה חשובה שמופיעה בספר היא אודות התקשורת הישראלית. לטענת המחבר, עם השנים חושפת התקשורת פחות ופחות מקרי שחיתות; תחקירים הלכו ונעלמו ותחקירנים רציניים איבדו את מקומם. יותר מכך: התקשורת גוננה על מבצעי שחיתות משום שהעריכה שמדיניותם תואמת את העדפותיה הפוליטיות. זכורה תופעת ה'איתרוג' של ראש הממשלה אריאל שרון לקראת ההתנתקות ובמהלכה. העיתונות הולכת ונשבית בסבך האינטרסים הכלכליים והפוליטיים שלה, והדבר משפיע על כיסוי הסיפורים והידיעות אותם היא מביאה.

לתקשורת, שמתיימרת להיות מוסד חברתי ואפילו רשות רביעית, יש זכויות-יתר, אולם בשם הצורך בעצמאות היא מסירה מעליה כבלי אתיקה והתנהגות שראויים למוסד ציבורי. אם לא יתעשתו חברינו בתקשורת ובמועצת העיתונות, הם ימצאו עצמם בפני הסדרה בחקיקה, שוודאי לא יהיו מרוצים ממנה – אבל הרוויחו אותה ביושר.

פורסם 13.2.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: