שובה של הערבות ההדדית

מרטין וילר, רכז תחום עובדי קבלן בעמותת 'במעגלי צדק'

אין כמו השביתה שהתקיימה השבוע כדי לשקף את השינויים שמתחוללים כיום בחברה הישראלית; נדמה כי היא מקפלת בתוכה מרכיבים מרכזיים מההוויה הפוליטית והחברתית על שלל נגזרותיה.

בהשבתת המשק האחרונה – שלא ניתן וגם אין צורך להשוותה להשבתות ההסתדרות משנים עברו – יש הכל מהכל: ארגון עובדים שאיבד את הדרך ומחפש לזכות חזרה באהדת הציבור, ממשלה שאוחזת בתפיסת עולם כלכלית ניאו-ליברלית שמסרבת להפנים את תחלואי שוק העבודה המתפורר, בית דין לעבודה שהשמרנות מולכת בו ומכתיבה את התנהלותו, ומעל לכל – קבוצה הולכת וגדלה של עובדים עניים, עובדי קבלן חסרי זכויות, פנים ושמות.

אם נסיט הצידה את מעטה הציניות, הרי שבשביתה האחרונה – ללא קשר לתוצאותיה והישגיה השנויים במחלוקת – התגלתה במידה רבה 'ישראל היפה', זו של פעם, כשביטויים כמו סולידריות וערבות הדדית היו בה חזון נפרץ. הציבור הישראלי והשופר הנצחי שלו, התקשורת על שלל ערוציה, גילו סובלנות מופלאה לפגיעה שנגרמה כתוצאה מהשבתת השירותים החברתיים; הוועדים הגדולים והמושמצים (לרוב, שלא בצדק) של ההסתדרות – הפגינו סולידריות מופלאה עם ציבור עובדים חלש, שלא היה – וכנראה גם לא יהיה – חלק מהמשוואה שהוועדים הללו הם מרכיב כה מרכזי בה.

השביתה הזו אינה דומה לקודמות לה. יהיו סיבותיו של עופר עיני להשבתת המשק אשר יהיו – בסופו של יום, ההישג המשמעותי ביותר שלה הוא במיקוד מעמיק ונבון על תופעת עובדי הקבלן, תופעה שהציבור הישראלי העדיף להדחיק בעשור וחצי האחרונים. שינוי השיח, ההכרה ביתרונותיה של ה'העסקה הישירה' על פני ההעסקה הקבלנית, ההבנה כי מגמות ההפרטה הן המחוללות העיקריות של תופעה בזויה זו – כל אלה הם הישגים שקשה אמנם לכמת אותם, אך הם יקרים מפז.

הערובה היחידה להעסקה הוגנת של עובדים בישראל היא בהרחבת המדיניות הכלכלית שמתבססת על עקרונות מדינת הרווחה, לצד הגברת הפיקוח על חוקי העבודה. שינוי השיח, שהשביתה היא ממבשריו, תורם תרומה משמעותית להתגבשות ההכרה בציבוריות הישראלית, לפיה ניצול עובדים איננו גזירת גורל אלא תוצר של מדיניות כלכלית מחד ושל אוזלת יד של רשויות האכיפה מאידך.

משום כך, בתוצאותיה החיוביות של השביתה האחרונה לא ניתן יהיה לחזות באופן מיידי. זהו ראשיתו של שינוי ארוך טווח. השבוע הונחה הלבנה הראשונה בדרך לביטולה של ההעסקה הקבלנית, או לכל הפחות, צמצומה למימדים הנהוגים כיום במדינות המערב השונות.  

 

פורסם 15.2.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: