יותר שקופים מעובדי קבלן

רן מלמד, סמנכ"ל מדיניות חברתית בעמותת 'ידיד' להגברת הסולידריות החברתית

נחמה (שם בדוי) מתגוררת באחת הערים הפריפריאליות המרכזיות שלנו. אם צעירה, משכילה, מפרנסת יחידה שעלתה לארץ בהיותה תינוקת והצליחה להשתלב בצורה יוצאת מן הכלל בעיר ובקהילה בה היא מתגוררת. דנה (שם בדוי) גם היא מתגוררת באותה העיר. היא מבוגרת יותר מנחמה, אם לילדים שחלקם כבר עזבו את הקן, בעלת השכלה ובעיקר מחזיקה מקצוע ביד – מנהלת חשבונות. המשותף לנחמה ולדנה הוא שהן שייכות למגזר הולך וגדל של עובדים שהם כל כך שקופים, שאפילו עובדי הקבלן זוהרים באור יקרות לעומתן.

קבוצה הולכת וגדלה של עובדות ועובדים מועסקים בגופים וחברות גדולות במשק, שמעסיקים אותם על בסיס שעתי. מה זה בדיוק אומר? זה אומר שדנה יכולה לעבוד במקום עבודה אחד במשך עשר שנים, לקבל ממנו תלוש משכורת מסודר, אבל בגלל שהבסיס להעסקתה הוא לפי שעת עבודה ולא על בסיס חודשי, היא מקבלת תנאים שבמקרה הטוב היו מקבלים עובדי הקבלן: ללא מתנות לחגים, ללא הבראה או ביגוד ובלי ביטחון תעסוקתי.

נחמה, שעובדת היום בשלוש משרות, כל אחת מהן בהיקף של שליש או יותר, לא מגיעה להיקף משרה מלא. השכר לפי שעה, בחופשות אין עבודה ובחופש הגדול – במקרה של חברות העוסקות בחינוך אפור – היא אפילו מפוטרת למספר חודשים. אין לה ביטחון תעסוקתי ואין לה הטבות, שכמוהן יקבלו בקרוב עובדי הקבלן.

אי אפשר לבוא בטענה אל חברת כח אדם או חברת קבלן, כי הן פשוט לא רלוונטיות בסיפור הזה. נגד המעסיק אין הרבה לעשות. כך מוצאות את עצמן דנה ונחמה בתחתית המדרג של שוק העבודה הישראלי.

הארגונים שעוסקים בשמירה על זכויותיהם של עובדי הקבלן, של העובדים הזרים ושל המסתננים למיניהם עושים עבודה חשובה והכרחית, אולם שוכחים שלא רחוק מהם, ממש ליד הבית, מתגוררים עובדים שקופים באמת. כאלה שלעתים היית חושב שעדיף היה להם להיות עובדי קבלן, כי כך לפחות חלק מזכויותיהם היו נשמרות.

אולי הגיע הזמן שנשים את הדאגה לילדים של דנה ונחמה לפני הדאגה לילדי העובדים הזרים. האם להם לא מגיע שאמא שלהם תוכל להתפרנס בכבוד, להגיע הביתה בשעות אחה"צ ולהיות איתם עד שילכו לישון?

לפני כמה שנים הייתי בין אלה שטבעו את המושג 'העובדים העניים'. עבר זמן, והתוודענו ל'משפחות מעוטות ההכנסה', מין שם קוד נוסף. את 'עובדי הקבלן' כולם כבר מכירים.

אבל עכשיו, אחרי שההסתדרות נלחמה עבור עובדי הקבלן ואיתה כל שאר הארגונים שעוסקים בזכויות עובדים, אחרי שגם הפוליטיקאים ברמות החשיבות השונות הצטרפו ונוצרה סערה ציבורית מוצדקת – לאחר כל אלה צריך להתגייס לטובתם של העובדים השקופים, אלה שנמצאים בכל מקום עבודה. לא מדובר בדור ב' או ג' – מדובר בדור חדש של השפלה ושל פגיעה בבסיס הביטחון העצמי והתעסוקתי.

פורסם 19.2.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: