גלגוליה של האנטישמיות

מאמר מערכת

שביתת הרעב המתמשכת של חאדר עדנאן, איש הג'יהאד האסלאמי, החלה לעורר השבוע עניין בינלאומי. כלי תקשורת אירופים רבים החלו לסקר את הסכנה הנשקפת לחייו של הטרוריסט, בשל שביתת הרעב הקיצונית בה הוא נוקט. הדברים הגיעו לכדי שיא, כאשר שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, פרסמה הודעה בה היא מביעה דאגה ממצבו של האיש וקוראת לישראל לשמור על חייו. במקביל, החלו פעילי זכויות אדם בישראל להקים קול זעקה, כשטענתם העיקרית היא שעדנאן מוחזק בישראל ללא משפט ובניגוד לדין הבינלאומי.

עמדה צדקנית זו מתעלמת, כמובן, מעברו של האיש, שנעצר כבר שמונה פעמים על ידי ישראל, וכן מן העובדה שמדובר בפעיל טרור שחבר בארגון שקורא באופן ממשי להשמדת ישראל והעם היהודי כולו.

כך קורה, שבמקום להתמקד בטרוריסט הרצחני שמוכן להוציא לפועל פיגועי התאבדות נגד נשים וילדים תוך ביצוע פשעים נגד האנושות, מעדיף העולם להתמקד שוב בישראל תוך הצגתה כמדינה לא מוסרית. מבחינה זו, יש כאן התגשמות של דברי חז"ל כי כל המרחם על אכזרים סופו שיתאכזר לרחמנים. אין בעולם אכזריות רבה יותר מהרחמים שמרכז סביבו עדנאן.

לממשלת ישראל ולמערכת הביטחון אסור להסס: יש להאכיל את האיש בניגוד לרצונו, או לחילופין לאפשר לו לשבות רעב עד מוות. כל כניעה, ולו הצהרתית בלבד, לשביתת הרעב הזו – תפגע ביכולתה של ישראל להגן על אזרחיה. מעבר לכך, כניעה ללחצי העולם בנושא זה תציג את ישראל כלא בטוחה בצדקת פעולותיה ההגנתיות, ותשמוט עוד נדבך בזכות ההגנה העצמית המעורערת ממילא שלנו.

הסוגיה היא סוגיה עקרונית ורחבה הרבה יותר משאלת האדם הפרטי. זו שאלה שקשורה לעצם קיומנו כעם בעל זכות לגיטימית לחיים בביטחון. האמירות כי ישראל מתאכזרת לפלשתינים התמימים שנושלו מאדמתם בפראיות, הן גלגול מודרני של האנטישמיות הקלאסית, שהציגה את היהודים כאכזרים, חסרי מוסר ולא אנושיים, ולכן כראויים להשמדה. אם בעבר הוצגנו כעם שרצח את ישו, התגלמות האלוהים עלי אדמות, היום אנו מוצגים כעם שרוצח את האומה הפלשתינית 'העתיקה'.

בשני המקרים מדובר בעיוות שמטרתו היחידה היא דה-לגיטימציה. ההבדל בין העלילות הוא שכיום, כמדינה ריבונית, אנו מסוגלים להגן על עצמנו ללא התנצלויות ומבלי להתחשב בנרטיב החסלני והמעוות שקנה לו גם שביתה בין מספר פעילי שמאל ישראליים.

ראוי שממשלת ישראל תצא למאבק נחרץ בסוגיית הלגיטמציה של ישראל להתקיים, שהיא שורש קיומנו בארץ. מעבר לכך, הגיע הזמן להזכיר לעולם שמוסר שלא כולל בתוכו את האמת על כל צדדיה מאפשר לרוע להתגבר, באופן שבסופו של דבר לא ייפגע רק בעם היהודי – אלא בעולם כולו.

אסף גולן

21.2.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: