ביטול חוק טל – הזדמנות למענה ראוי

מאמר מערכת

אין ספק שהחלטת בג"צ בעניין חוק טל צודקת במובן הפילוסופי, גם אם אלה המתנגדים לאקטיביזם שיפוטי – כמו הנשיא הבא, השופט  גרוניס – היו מעדיפים שלא להתערב בנושא; אבל השאלה שזקוקה לפתרון איננה 'מה עומד בקריטריונים של עקרון השוויון וכבוד האדם' אלא 'מה הגיוני ומה נכון לעשות כדי לשלב קבוצת אוכלוסיה גדולה למדי בחברה הישראלית'.

לאחר שניתנה החלטת בג"צ לא יהיה מנוס מחקיקתו של חוק חדש, שייאפשר לסייע בשילובם ההדרגתי של חרדים – מי בשירות הלאומי, מי בשירות צה"ל, מי בכניסה לשוק העבודה ומי כתלמיד חכם בישיבות.

לכל ברור שהתעקשות מכנית על אכיפת חוק גיוס חובה על חרדים איננה בת ביצוע. אכיפת החוק היא מתכון לפיצוץ חברתי שמדינת ישראל לא ראתה כמוהו. ועדיין, המטרה נשארת בעינה: גיוס חלקי או מלא של מי שצה"ל רוצה לגייסו, או שירות לאומי וקהילתי לזמן מוגבל. הרווח שבצד השוויון: פתיחת אפשרויות חברתיות ובעיקר כלכליות לעולם הצעירים החרדים, שהחברה הישראלית משוועת לשילובם.

פה אפשר גם להציב את סימן השאלה הגדול: האומנם? האומנם החברה הישראלית – שהוכיחה דווקא בזמן האחרון כי הרוב החילוני שש לחולל פרובוקציות שיביאו לעימותים עם חרדים תוך ליבוי נימות אנטישמיות – מעוניינת להכיל בתוכה את החרדים? בפועל, החברה הישראלית על עיתוניה וערוציה האלקטרוניים מעדיפה הדרת חרדים ממעגל האזרחות תוך חיכוך ועימות.

שילוב החרדים במספרים גדלים והולכים בצה"ל יחייב גם ויתורים גדולים מצדו ומצד החברה. ברור שתהיינה מובלעות שבהן לצה"ל לא תהיה ברירה אלא לקיים סביבת שירות נוחה וידידותית לאדם החרדי. צה"ל לא מצטייר כרגע כמי שמבין את הצורך הזה.

והגרוע מכל: הפוטנציאל לעשיית הון פוליטי מהיר וזול בבורסת החקיקה ובכיכר המפלגתיות עלול להוביל למהלכים חקיקתיים לא קונסטרוקטיביים. המהלך החלופי לחוק טל צריך להתבצע בשיתוף ובדיאלוג עם החרדים: האם יש מספיק חברי כנסת שרוצים בכך, או שאלה יעדיפו התנגשות מתוקשרת כדי לרַצות את הדוגלים בסיסמאות של שוויון?

כבר אתמול אפשר היה לראות הצעות חוק בנושא גיוס חרדים שעלו על סדר היום של הכנסת רק כתרגיל תעמולתי, מבלי שיהיה להן סיכוי לזכות ברוב ובעיקר מבלי שתהיה בהן תשובה אמיתית ואחראית למצב שנוצר.

גם משבר קואליציוני הוא חשש סביר: הח"כים החרדים ירצו להיראות כלפי הבוחרים שלהם כמי שנלחמים על הבית בגופם; מנגד, ישראל ביתנו ואולי גם מפלגות אחרות יראו בכך הזדמנות לפירוק הממשלה, כדי ללכת עם נושא גיוס החרדים לבחירות.

לליכוד יש מספיק זמן להוביל את מהלך החקיקה השוויוני הנדרש כדי לפתור בעיה חברתית ולא להיגרר לכיכרות ההסתה. אם החוק שיחליף את חוק טל יהיה טוב, אפשר יהיה להוסיף גם אותו כדגל נוסף במערכת הבחירות, לצד חינוך חובה חינם מגיל 3; אם לראש הממשלה – ששידר משך תקופה מסוימת שהוא בכלל מעוניין בהקדמת הבחירות – לא תהיה מוטיבציה להוביל מהלך חקיקתי מקיף בנושא, מענה שגם ייתן מענה למה שבג"ץ מכנה 'עקרונות חוקתיים' – יהיה זה ההפסד של כולנו.

אמנון לורד

23.2.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: