צו השעה: שינוי שיטת הממשל

סגן שר החוץ דני אילון הוא חבר כנסת מטעם מפלגת 'ישראל ביתנו'

דיונים בנושא תפקוד הכנסת, מעמדה ושינוי שיטת הממשל שמורים, בדרך כלל, לאנשי האקדמיה היושבים במגדל השן. עם זאת, אני מאמין כי המקום הנכון והראוי לקיים בו דיון אופרטיבי הוא בית העם – כנסת ישראל. הדיון על שינוי שיטת הממשל בישראל הוא הקריטי והדחוף ביותר לישראל ולעתידה.

השיטה הנהוגה בישראל היום נכשלת ומכשילה: אין במדינה הפרדת רשויות אמיתית; כשליש מחברי הכנסת מכהנים כשרים ואינם מורשים להציע הצעות חוק או להשתתף בוועדות; ממשלות מתחלפות כל שנתיים, תקופת זמן שלא מאפשרת גיבוש מדיניות וביצועה – אלה הם רק חלק מחסרונות השיטה.

כשלוחי הציבור וכמנהיגים אנו חייבים לנהוג באחריות. כשגריר ישראל בוושינגטון, למדתי מקרוב איך השיטה הפכה את ארה"ב לדמוקרטיה החזקה, המשגשגת והמצליחה ביותר. ישראל חייבת לאמץ את השיטה הנשיאותית המבטיחה הפרדת רשויות, מערכת אמיתית של איזונים ובלמים ואחריות.

על פי הדגם האמריקאי, הנשיא שיעמוד בראש המדינה ובראש הרשות המבצעת יוכל לבחור את חברי ממשלתו על פי מיומנות ומומחיות ולא לפי חלוקת שלל קואליציונית. חבר כנסת שיתמנה לשר ולסגן שר לא יוכל לכהן כחבר כנסת, ובמקומו יבוא חבר אחר ממפלגתו. במקום ממשלת פוליטיקאים תוקם ממשלת מומחים. כל רשות תוכל להתמקד בתפקידה ובסמכותה.

מצוקת הדיור ויוקר המחייה שהסעירו את העם בישראל בקיץ האחרון, הם תוצאה של היעדר מדיניות חברתית כלכלית ארוכת טווח של ממשלות ישראל. אין מדיניות שיכון עקבית שמתכננת מראש את המענה לאוכלוסייה הגדלה וצרכיה. אינטרסים קצרי טווח גברו, במשך השנים, על טובת הציבור, והפערים החברתיים הלכו וגדלו.

אסון יערות הכרמל הפך לחמור ונורא יותר ממה שיכול היה להסתיים, כי כספים שהיו אמורים להגיע לתחזוק ושיפור מערך הכבאות וההצלה של ישראל הוזרמו למימון אינטרסים פוליטיים צרים. ידידותינו בעולם הגישו לנו עזרה גדולה בכיבוי האש, אך טוב היה אם היינו מגנים על עצמנו בכוחות עצמנו. עם מדיניות נכונה והתמדה יכול היה – וצריך היה – להיות אחרת.

במשך עשורים אנו יודעים על שאיפות הגרעין למטרות צבאיות של איראן. היום, בדקה התשעים, אנו מחפשים נואשות פיתרון טקטי, במקום שתהיה לנו מדיניות אסטרטגית ארוכת טווח. במשך עשרים השנה האחרונות, בשעה שתוכנית הגרעין האיראנית הולכת ומתקדמת, הולכת והופכת לאיום ממשי – החלפנו עשרה שרי ביטחון. בזמן שהאיראנים רצו לגרעין, אנו רצנו לבחירות.

בשנותיה הראשונות של המדינה השיטה אולי עבדה בגלל נסיבות מיוחדות, אך יותר מדי שנים היא פשוט לא עובדת. עם היוודע תוצאות הבחירות האחרונות, הציע יו"ר 'ישראל ביתנו', אביגדור ליברמן, לשתי המפלגות הגדולות, 'ליכוד' ו'קדימה', להקים קואליציה על בסיס שינוי שיטת הממשל, בתקווה שהבחירות הבאות יהיו בשיטה החלופית. שתי המפלגות סירבו.

לישראל הישגים רבים, לא בזכות השיטה – אלא למרות השיטה. יש לנו עם נפלא עם יכולות מוסריות, כלכליות ויצירתיות רבות. העם שלנו ראוי לשיטה שתדאג לאינטרסים שלו ותוביל אותו לעתיד בטוח וטוב יותר. אזרחי ישראל: בואו נשנה את השיטה.

23.2.12

מודעות פרסומת

One Comment to “צו השעה: שינוי שיטת הממשל”

  1. מסכים לגמרי. לו יהי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: