להגדיל את השיוויון בתוך המשפחה

פרופ' ליאת קוליק, בית הספר לעבודה סוציאלית באונ'  בר אילן

 

בישראל, כמו במדינות רבות אחרות, התחוללה בשנים האחרונות מהפכה בכל הקשור לעבודת נשים. מבחינה כמותית, נשים הגבירו את נוכחותן בשוק העבודה ושיעורן כיום מגיע לכ-53% מכלל הנשים המצויות בגיל עבודה לעומת כ-30% לפני שלושה עשורים. בצד האיכותי, נשים רכשו השכלה, הרחיבו את תקופת הכשרתן המקצועית ורכשו ניסיון תעסוקתי, ותק ושמירה על רציפות בשוק העבודה. נוסף על אלה, נשים החלו לעסוק במקצועות המוגדרים כ'צווארון לבן' שבעבר היו שמורים רק לגברים, כגון: רפואה, עריכת דין ותקשורת.

השאלה הבלתי נמנעת היא האם בדומה לנשים שהוסיפו למערך תפקידיהן את תפקיד המפרנסת, גם הגברים הוסיפו למערך תפקידיהם תפקיד נוסף – תפקיד המטפל?

להבדיל מבעבר, שהטיפול בבני משפחה נזקקים היה מוטל בכבדות על כתפי האשה, כיום בקרב הדור הצעיר של האבות קיים רצון לקחת חלק פעיל בנטל חלוקת העבודה בבית, ובפרט במעורבות בטיפול ובחינוך הדור הצעיר.

רבים מהאבות הצעירים מתנים את התגייסותם לעבודה חדשה בקבלת חצי יום חופשי, אותו יוכלו להקדיש לבילוי עם משפחותיהם ולטיפול בילדיהם. דומה שערך ההישגיות – שהיה ערך דומיננטי בקרב אנשים עובדים – פינה את מקומו לערך של איזון ורצון ליהנות משני העולמות.

בצידן של תמורות אלה, בדיקה בפועל מעלה שעדיין נשים הן אלו שמקדישות שעות רבות יותר למטלות טיפוליות מאשר גברים. הדבר נכון הן כאשר מדובר בטיפול בילדים קטנים והן כאשר מדובר בטיפול בהורים קשישים. יתר על כן: במגזרים המסורתיים של החברה הישראלית, הנשים נוהגות אף לטפל בהורי הבעל.

גם ברמת המדיניות החברתית-ציבורית, נראה שהמצב של שני מפרנסים שהם גם שני מטפלים רחוק עדיין מלהיות מיושם במציאות. אמנם, בשנים האחרונות קיימת מגמה של מדיניות ציבורית תומכת תעסוקת משפחה, שמעניקה חופשות הוריות לאב או לאם וזמן עבודה גמיש להורים עובדים. אולם נראה שבפועל, בקרב מעסיקים לא חלחלה עדיין התפיסה שנוכחותו של האב בחיי ילדיו לא פחות חשובה מנוכחותה של האם.

לשינוי תפיסות עולם המושרשות עמוק בתודעה הציבורית, יש להציע פתרונות המשלבים את מערכת המשפחה, מערכת החינוך מערכת המדיניות הציבורית.

במערכת המשפחה, רצוי שבני הזוג ייצרו שיתוף פעולה תוך אימוץ ערך של שוויון. במחקרים נמצא שלשוויוניות בחלוקת הטיפול בבני המשפחה יש תוצרי לוואי חשובים, כגון איכות חיי נישואין גבוהה, תקשורת פתוחה בין בני הזוג ואווירה הרמונית בקרב בני המשפחה.

בחינוך, יש לשלב את תחום לימודי המשפחה במערכת הלימודים. תחום זה יעסוק בהכשרת הדור הצעיר לקראת תפקידים משפחתיים, כגון תפקיד בן הזוג ותפקיד ההורה. יש להדגיש בפני הדור הצעיר את החשיבות של שותפות בין ההורים וקבלת אחריות משותפת על פרנסת המשפחה והטיפול בבניה.

באשר למערכת המאקרו, המערכת החברתית-ציבורית, רצוי לארגן מחדש את שוק העבודה, תוך אימוץ ההנחה כי הן גברים והן נשים עובדים ומטפלים כאחד. יש לקצר את שעות העבודה של הורים עובדים ולהחיל גמישות רבה יותר במבנה יום העבודה.

יש לקוות ששינויים אלה ברמה המשפחתית, ברמה החינוכית וברמה הציבורית יביאו לידי איזון במרכיבי המשוואה בעלת שני האגפים, וייצרו מצב של משפחות בהן שני המפרנסים הם גם שני המטפלים.

27.2.12

מודעות פרסומת

One Trackback to “להגדיל את השיוויון בתוך המשפחה”

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: