פסיקה מקלה למבצעי לינץ' – גרימת מוות ברשלנות

מאמר מערכת

אם הזדעזעתם מהלינץ' שביצעה בסוף השבוע חבורת ערבים בשני החיילים בחיפה, מסתבר שלא כולם מרגישים כמוכם. האירועים הדומים, שמתרחשים פה בשנים האחרונות חדשים לבקרים, אינם מזעזעים את היושבים בין כתלי בית המשפט. איכשהו שם, בטמפרטורה שמעל כס השופט, התמונות והתוצאות המחרידות נראות ומצטיירות קצת אחרת.

הנה דוגמה רק מהימים האחרונים: שני קטינים ערבים בירושלים החליטו 'להתלבש' על חסר בית מבוגר וביקשו ממנו סיגריה. האיש, שלא הרגיש ששני החבר'ה באים לו בטוב, סירב. התגובה האלימה לא איחרה לבוא. וכך מצא עצמו חסר הבית נחבט באמצעות מקל על ידי הנערים. זמן לא רב לאחר מכן מת מפצעיו. אפשר היה להניח שהשופטים שנחשפו לאלימות לא יחמיצו את ההזדמנות לעשות צדק. אז אפשר היה. השניים הורשעו בעבירה של גרימת מוות ברשלנות בלבד, לאחר שהכו את הזקן והביאו למותו.

בכך קבע בית המשפט סטנדרט חדש: אם התשובה לבקשת סיגריה ממישהו ברחוב לא נענית בחן, ניתן לאחוז במקל ולפוצץ למסרב את הראש ללא שתהיה לכך תגובה חוקית הולמת. במקרה הגרוע ביותר, אם האיש יחזיר את נפשו לבורא, יהיה העונש גרימת מוות ברשלנות. המקל הוא זה שיש לבוא אליו בטענות.

נחזור ללינץ' בחיפה: המכות שחטפו שני החיילים באו לעולם רק בגלל שהם יהודים. בני המיעוטים לא נזקקו הפעם אפילו לתירוץ העלוב של בקשת הסיגריה שסורבה. שני יהודים חוטפים מכות במדינת היהודים, ורק בנס יוצאים בחיים, הכל בגלל שחשפו את יהדותם. לא מדובר היה בסמטה חשוכה, הכל קרה באמצע רחוב מואר במקום מרכזי באחת הערים הגדולות, מטרים בודדים מבית החולים העירוני. גם המקרה בירושלים אירע במקום הומה אדם במרכז העיר. אנשי הלינץ' איבדו את הפחד. בירושלים כמו בחיפה, וכך גם במקרה של אריק קרפ בטיילת בת"א.

הפכנו לנרדפים, כאן אצלנו במדינת ישראל. אין צורך להרחיק לאירופה או למקומות עוינים אחרים ברחבי העולם. ערביי הלינץ' מחיפה אינם האשם האמיתי, הם בסך הכל עשו את מה שלימדו אותם בבית ואת מה שהוטף להם במסגד השכונתי.

מי שתפקידם לעצור את האלימות והשנאה הם האנשים שיושבים על כס השיפוט. אלה שיכולים להרתיע, להעניש ובעיקר לעשות צדק. אבל הם עסוקים, כנראה, בהמצאת שמות מכובסים לרצח. את התפקיד של יצירת מדינה מתוקנת – הם משאירים למישהו אחר.

זאב קם

27.2.12

מודעות פרסומת

One Comment to “פסיקה מקלה למבצעי לינץ' – גרימת מוות ברשלנות”

  1. "ערביי הלינץ'" לא ביצעו לינץ'. כדאי שתלמד את העובדות. היתה שם קטטה, והעובדות שהחיילים מדברים עליהן לא מסתדרות. לא "החריטה בראש" (שהתמונות מעידות על כך שלא נעשתה בחפץ חד, ואינה טריה), לא החבלות הקלות (אחד מהם יכול היה ללכת הביתה מבית החולים באותו ערב), לא המיקום של רכבם (לא מול בית החולים אלא רחוק ממנו ליד פיצוציה, וליד הבית שהושלכו עליו אבנים במהלך חגיגת יום הולדת של ילד ערבי שעתיים קודם לכן). זה שלאחד החיילים יש קרוב משפחה קצין בכיר במרחב חיפה אולי הביא את המנכ"ל דנינו לומר דברים מסויימים אבל ככל שהולכות ומתבררות העובדות, הוא בוודאי מתחרט עליהן. לינץ' אמיתי – כמו זה שעשו לחיילינו ז"ל ברמאללה, הוא שונה מאוד ממה שקרה בחיפה. הבלבול המושגי הזה הוא מטופש ומטפש.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: