זורע רוח יקצור את מגרון

מאמר מערכת

החלטתם של תושבי מגרון לדחות את הצעת הפשרה של המדינה עלולה לגרור את ההתיישבות ביש"ע לעימות חזיתי מול הממשלה. דחיפה לפינוי כוחני של המקום תייצר תקדים מסוכן מאד בנוגע לשאר המאחזים ואף הישובים ביהודה ושומרון, במיוחד כשהפינוי ייעשה בניצוחו של שר הביטחון ברק, בהסכמה בשתיקה מצד השר שמונה לפתור את המשבר, בני בגין, ובחוסר ברירה של מי שמינה אותו, ראש הממשלה נתניהו. על עובדה זו מסכימים רוב מוחלט של אנשי העשייה ביהודה ושומרון, והיא מקובלת על רוב מי שטובת ההתיישבות ביש"ע קרובה ללבו.

אנשי מגרון יצרו מציאות שבה, באופן פרדוכסאלי, כל ארבע מאות אלף תושבי ההתיישבות הם בני ערובה שלהם. כל פינוי במקום יהדהד גם במעלה אדומים ובאריאל, ולא רק בגבעות יצהר. הציבור לא נשאל לעמדתו בנושא. לא נערכה התייעצות. הגוף היחידי שמתיימר לייצג את המתיישבים, מועצת יש"ע, דווקא תומך בהסכם.

ההתנהלות הלא אחראית הזו היא חזרה להתנהגות הקנאית של סוף ימי בית שני, בה קבוצה קטנה סחבה איתה את תושבי הארץ לעימות מטורף מול האימפריה הרומאית. נכון, ברוך ה' כיום איננו מתעמתים עם שלטון זר אלא עם ממשלת ישראל הנבחרת, והעימות לא נעשה בצחצוחי חרבות אלא בפרוזדורי בית המשפט, אך עובדה זו לא משנה את עצם עניין חוסר הייצוגיות ואת המסוכנות של המעשה.

כל אדם הוא ריבון על דרכו ועל החלטותיו, אך אותה ביקורת שמפנים אנשי מגרון כלפי אנשי 'תג מחיר' – צריכה להיות מופנה נגדם כעת. אין שני סוגים של מרד בממלכה. כל מעשה מרד – ובמיוחד כשהוא נעשה שלא על דעת ציבור גדול עליו מעשיו משליכים – הוא דבר פסול. אנשי מגרון לא יוכלו להלין על רוב מניין ובניין אנשי ההתיישבות, אם אלה יעמדו מן הצד ביום הפינוי של המקום. הרי אי אפשר גם לייצר משבר כפוי, וגם לצפות שהציבור יסכים להצטרף אל יוצר המשבר ביום פקודה. כמאמר הפתגם העממי: זורע רוח יקצור סופה.

הביקורת שמופנה בשורות אלו כמובן אינה כופרת בעוול הנורא שנגרם לאנשי מגרון בהחלטת בית המשפט. בג"ץ פעל במקרה הנוכחי בניגוד ליושר ולצדק הטבעי והאנושי הפשוט ביותר, זאת בהצטרף למסכת השקרים שהוצגה בפני השופטים על ידי מי שמתיימרים לדבר בשם זכויות האדם, ושוכחים את אחיהם במאבקם ההרסני למען זכויות אויביהם. הכרעת בית המשפט זועקת בחוסר ההגינות שבה, ואין דרך להסתיר או לכסות זאת.

עם זאת, המחשבה כי הליכה לעימות חזיתי מול ראש הממשלה וממשלת 'הליכוד' תייצר את השינוי המיוחל בפוליטיקה ובמשפט הישראליים היא בבחינת 'הימור על כל הקופה'. הימורים, כידוע, נגמרים על פי רוב בהפסד של המהמר מול המערכת החזקה. במקרה זה, הפסד פירושו הריסת בתים וחורבן משפחות, על כל ההשלכות מרחיקות הלכת שבכך.

קבוצת האידיאליסטים הטובה והאהובה של מגרון הולכת לקראת התוצאה הזו באופן שנראה כרגע כבלתי נמנע. נשאלת השאלה, מי יהיה המבוגר האחראי התורן, שיצליח להוריד את כל הצדדים מהעץ לפני שיהיה מאוחר מידי.

אסף גולן

28.2.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: