משבר הבריאות: ארץ אוכלת חוליה

רבקה סנה

מערכת הבריאות בישראל נחשבת איכותית ביחס לסטנדרטים המערביים. רמת הרופאים טובה וכן רמת האחיות. למזלנו, למרות שאין בו הכנסות גבוהות בדומה למקצועות ההיי-טק, מקצוע הרפואה עדיין מבוקש מאוד, והפקולטה לרפואה היא אחת המבוקשות ביותר.

הנתונים הללו עומדים בסתירה מפתיעה למצב המחפיר של עומס היתר בבתי החולים ותופעת האלימות נגד רופאים שהולכת ומתרחבת. השבוע דווחנו על מקרה של תקיפה בחדר המיון בביה"ח בילניסון, שהוא אחד מני רבים שמתרחשים בשנה.

מצבן של האחיות, בעיקר אלו המצויות בשנים הראשונות לכניסתן למקצוע – מחפיר. המשכורת של אחיות מתחילות עלובה כל כך, עד שישנה ירידה דרמטית בביקוש ללימודי הסיעוד. אנחנו, האזרחים הקטנים, אוכלים את התוצאות: שביתת אחיות מלאה בכל הארץ.

האוצר מסרב להסכים לסעיף לפיו האחיות תוכלנה לנטוש את משמרתן כשיש בבית החולים עומס קיצוני שלא מאפשר להן למלא את תפקידן. כשאין מספיק תקנים ואין מספיק מיטות לאשפז את החולים – איזו דרישה צודקת יותר מדרישתן זו?

"אדם חכם צריך להבין שהבריאות היא הנכס החשוב ביותר שלו" כתב היפוקראטס. לכך אפשר להוסיף שלאחר מכן, כשהוא חולה וכואב, האדם מבין שזוהי המכה הקשה ביותר שלו. מה הערך לכך שרמת הרופאים גבוהה אם חדרי המיון מלאים עד אפס מקום, וחולים שצריכים להיו מועברים למחלקות נשארים במיון משום ש"אין מקום"?

יש לבצע מהפך רציני בסדר העדיפות של התקציב הממשלתי. לאחר הביטחון, יש להקדיש נתח משמעותי לבריאות. לאדם חולה וכואב הזקוק לעזרה אי אפשר לומר "אין די תקציב לעזור לך", "אין מיטה פנויה בשבילך" ו"אין לנו רופא פנוי שייגש אליך". זו אכזריות שהמדינה אחראית לה ויוצרת אותה.

אולי כדי שתתקבל החלטה לשנות את סדר העדיפויות יש צורך שחבר כנסת או שר שלוקים במחלה ייתנסו במה שעובר על אזרח פשוט, ולא ייזכו לכל היחס וההטבות שהם נהנים מהן. נבחרי הציבור לא מכירים את מסלול הייסורים שצריך לעבור חולה השוכב בחדר המיון, נחנק מכאבים, ואין די כוח אדם לעזור לו, את השכיבה בחדר צפוף או במסדרון כי יש חוסר במיטות.

כשאדם רואה את ילדו או את אמו סובלים קשות ואין מי שיכול לגשת בחדר המיון לעזור להם – לא פלא שפורצת אלימות. הממשלה חייבת לעשות שינוי רציני ולפתור את בעיית הבריאות בהקדם, הן כצו מוסרי והן כצורך חברתי.

28.2.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: