לא להסתפק בשינוי הפרסונלי

אורי אליצור

חילופי המשמרות בראשות בית המשפט העליון מבשרים ככל הנראה גם על שינוי מסויים ברוחו, ועל עידן של פחות ניצוצות והתנגחויות בין הרשות השופטת ובין שתי הרשויות האחרות. הנשיאה הפורשת בייניש ייצגה את רוח האקטיביזם מבית מדרשו של אהרן ברק, שגרס "מלוא כל הארץ משפט", ושהפך את מדינת ישראל למשפטוקרטיה, סוג חדש של שיטת ממשל ושל תרבות חיים ציבורית, שממוקמת אי שם על הציר שבין דמוקרטיה לאריסטוקרטיה, וקרוב יותר לקוטב השני.

הנשיא הנכנס גרוניס ידוע בגישתו המרסנת והגורסת יתר שוויון ויתר אמון בין שלוש הרשויות, כפי שבאה לידי ביטוי מובהק דווקא בשבוע האחרון לכהונת בייניש, בנימוקי דעת המיעוט שלו בפרשת חוק טל. דורית בייניש ועימה רוב השופטים הביעו עמדה ערכית וביצועית. הם האריכו לאורך עשרות עמודים להתבטא בענייני מוסר כאילו היו סמכות-על בעיצוב ערכיה של החברה בישראל, וגם בדקו את חוק טל במבחן התוצאה והסטטיסטיקה, כאילו היו מינהלת-על של המדינה. אשר גרוניס, לעומת זאת, כתב שאל לבית המשפט להתערב בשאלה זו משום שאין כאן עניין של הגנה על מיעוט מפני עריצות הרוב אלא להיפך, וגם מפני שפסק דין של בג"ץ לא יביא הרבה תועלת מעשית. ראויה לציון גם העובדה שנימוקין של השופט גרוניס מחזיקים עמוד וחצי בלבד ומנוסחים בלשון פשוטה ומובנת לכל אדם.

וכיוון שעל פי המסורת בישראל לנשיא בית המשפט יש השפעה גדולה מאוד על רוחו ועל פסיקותיו, לכן יש בהחלט מקום לצפות לשינוי של ממש בעידן גרוניס: להקטנת החיכוך בין הרשויות, ליתר ענווה ושוויון מצד בית המשפט, ולפחות מוכנות של שופטיו להתמסר לידיהן של עמותות ומפלגות שהתרגלו להשתמש בבג"ץ כבמה לצרכיהן הפוליטיים והתקשורתיים.

אלה הן החדשות הטובות, ועם זאת עדיין יש מקום וצורך לבדוק מחדש עקרונית את דרכי בחירת השופטים, את שיטת הסניוריטי שבה מתמנה נשיא בית המשפט העליון, וגם את שאלת עוצמתו והשפעתו המופרזים של הנשיא. תקופת הרגיעה ביחסי המשפט והפוליטיקה, ומזגו המתון של הנשיא החדש, פותחים פתח לעשות שינויים לטווח ארוך בלי להיקלע שוב להתכתשות נוטפת דם של הכנסת והממשלה מול בית משפט זועם וזועק הרואה בכל שינוי מעשה שטן של בני חושך. יש הרבה מה לשנות בזירה הזאת ואסור להסתפק בהתחלפות האישים.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: