שכר הבכירים – צביעות ושרלטנות

רן מלמד, סמנכ"ל מדיניות חברתית בעמותת 'ידיד'

כשפרש מנכ"ל סלקום, עמוס שפירא, מתפקידו, אחת מהצהרותיו הראשונות היתה שיש להפחית את שכר המנהלים הבכירים. כבר אז הסתובבו שמועות על גובה השכר שקיבל במהלך שנות כהונתו בסלקום. השבוע פורסם כי סלקום חוותה בשנת 2011 קיטון משמעותי ברווחיה. כמעט באותה שורה נכתב כי בשש שנות כהונתו, לקח שפירא הביתה 50 מליון ש"ח.

לפני שבוע אישרה ממשלת ישראל את המלצות 'ועדת נאמן' בנושא שכר הבכירים. מדובר בהמלצות 'פרווה' למדי. למרות חובת ההתייעצות, חובת האישור וחובת הפרסום, בסופו של יום, הדירקטוריון יחליט ויאשר, כי כך הוא פועל. באותה נשימה ממש הובאו לאישור ועדת הכספים של הכנסת עדכונים ותוספות לתנאי-ההעסקה של שרי הממשלה וכל הנלווים אליהם. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, אמנם הצליח לעדן מעט את הדרישות המופרזות של השרים – אבל רק במעט.

אפשר גם אחרת. הממשלה לא צריכה להגביל את שכר הבכירים, היא רק צריכה לקבוע בחקיקה שחברות שהמנהלים שלהם משתכרים מעל לסכום מסויים, או שהפער בין שכר המנהלים לשכר הנמוך ביותר בחברה גבוה מסכום מסויים – פשוט לא יוכלו לעבוד עם המדינה. החברות הללו לא יוכלו לגשת למכרזים של המדינה, הן לא תוכלנה להתמודד במכרזים של חברות ממשלתיות ושל בנק ישראל. יותר מזה: לא רק החברות, גם הבעלים שלהם לא יוכלו לגשת באמצעות חברות אחרות. בקיצור, לסגור את הברז הממשלתי.

תארו לכם שחברת סלולר לא תוכל להתקשר בהסכם עם הממשלה לספק לעובדי השירות הציבורי מכשירי טלפון סלולריים. תארו לכם שחברת מחשבים גדולה לא תוכל יותר לספק תוכנות ומערכות הפעלה. שחברת מחשבים לא תוכל לספק מחשבים וחומרה. שאותן חברות לא יוכלו לעבוד עם חברת החשמל או התעשייה האוירית, שלא יוכלו לבנות עבור משרד הביטחון או משרד התשתיות הלאומיות. הצינון יבוא כמעט מאליו.

איך עושים את זה? מתקנים כמה חוקים. למשל, חוק חובת המכרזים. בדרך שכזו אין התערבות ממשלתית בשכר שמרוויחים הבכירים. שירויחו כמה שהם רוצים, שיהיה להם לבריאות, אבל שידעו שלשכר השערורייתי שלהם יש גם השלכות כלכליות. שיזכרו שצמצום פערים כלכליים וחברתיים הוא חלק מהאחריות החברתית שמוטלת עליהם. ועדת השרים לחקיקה החליטה, כצפוי, לא לתמוך בהצעת חוק בנושא. למה שהממשלה לא תהייה החלוץ לפני המחנה, למה שהממשלה לא תהיה הלפיד העובר לפני המחנה?

את עמוס שפירא, הנחשב, בעיני רבים, לאחד מהמנהלים הטובים במשק, שמעתי לאחרונה בכנס בנושא 'שוויון הזדמנויות בעבודה' שקיים משרד התמ"ת. בעת שעל הבמה נשא דברים נציג המגזר החרדי, שהסביר שהחרדים רוצים לעבוד ואף פועלים כדי להשתלב בשוק העבודה, ראיתי את שפירא קופץ מכסאו וצועק לדובר כי הגיע הזמן שהחרדים יצאו לעבוד ושהוא, שפירא, מוכן לפתוח בשבילו עמותה שתקדם את העסקתם ברגע שירצו לעבוד.

ככל הנראה שפירא המנכ"ל לשעבר, שכח את מה ששפירא המנכ"ל לעולם לא היה עושה – מצהיר הצהרות מבלי לבדוק את העובדות. השבוע התפרסם כי  חל גידול משמעותי במספר החרדים שהשתלבו בשוק העבודה. עכשיו הגיע הזמן לשלם להם שכר הוגן.

11.3.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: