הדרך להעסקה רבגונית

רן מלמד, סמנכ"ל מדיניות חברתית בעמותת 'ידיד'

ממשלת ישראל אוהבת לטעון בשם ארגון ה-OECD, כי שני הגורמים שמעכבים את הצמיחה במשק הם חוסר התעסוקה של חרדים וערבים. 'ניתן להם כלים', אומרים בממשלה, 'נקים להם פרוייקטים מיוחדים, נכריח אותם לצאת לעבודה, נקים בשבילם עמותות לשוויון ולקידום תעסוקתי עם נשיא המדינה ובלעדיו – ועל הדרך נצרף אליהם גם את בעלי המוגבלויות, את החד הוריות, את יוצאי אתיופיה ואפילו את העובדים המבוגרים'. כי כל מי שלא עובד הוא נטל על המדינה.

המעסיקים הישראלים אינם 'מעסיקים חברתיים'. הם מדירים מעסקיהם כל מי שנדמה שיש להשקיע בקליטתו והתאמתו לעבודה מעט יותר כסף ומאמץ. במקרים מסויימים נוכל למצוא מעסיקים 'נאורים' המבקשים לעשות שינוי אמיתי בהרכב העובדים המועסקים אצלם. בחלק ניכר מהמקרים נגלה את 'נכה המחמד', את ה'חד-הורית שנתנו לה הזדמנות', את ה'מבוגר שגילינו שיש לו פוטנציאל', והכל לשם קבלת הנקודות בסקר האחריות החברתית השנתי.

האם ממשלת ישראל באמת פועלת לשלב אוכלוסיות בעבודה? האם היא עצמה משלבת אוכלוסיות בצורה ראויה במשרדי הממשלה ובחברות הממשלתיות? לממשלת ישראל יש את היכולת לשנות את המצב ולקבוע את הכללים. יש לה יכולת להביא לשינוי משמעותי בשוק העבודה, שהולך ומתהווה כשוק עבודה רבגוני. איך? באמצעות תיקון אחד מן החוקים החשובים ביותר בתחום השיוויון והתעסוקה, חוק חובת המכרזים.

זהו החוק שמחייב את הממשלה לשקיפות מלאה בהתקשרויות עם ספקים ונותני שרות, עם קבלני כח אדם וחברות מיקור חוץ. באמצעות החוק הזה ממשלת ישראל יכולה לקבוע את מדיניות ההעסקה של מאות אלפי עובדים במשק.

לאחרונה הונחו על שולחן הכנסת שלוש הצעות חוק לתיקון חוק חובת המכרזים, שקובעות כי חברות המבקשות לעשות עסקים עם ממשלת ישראל יתחייבו להעסיק עובדים המשתייכים לאוכלוסיות רבגוניות בישראל – נציגי החברה הערבית, יוצאי אתיופיה, מי שעברו את גיל 45, הורים יחידים ואנשים עם מוגבלויות. התחייבויות אלו יקבלו ניקוד מתאים בעת הבדיקות לקביעת הזוכים במכרזים ממשלתיים.

הצעות החוק אינן באות להגביל את העסקים הישראליים או לחייב אותם בהעסקה רבגונית. הם באות לתת לממשלה את הכלי לומר למנהלי החברות הגדולות במשק, חברות התקשורת והשיווק, יצרני הרכיבים לתעשיות הבטחוניות, ספקי השרותים בתחום המיחשוב והבקרה, כי אם הם רוצים לעבוד עם הממשלה הם צריכים להפוך ולהיות מעסיקים רבגוניים.

אחת מהצעות החוק כבר עברה בקריאה טרומית. אם הממשלה תרצה להיות מעסיקה נאורה – תתמוך בהצעות. אם תתנגד, נראה אם חברי הכנסת יהיו נחושים מספיק להבין שזו הדרך היחידה לעשות שינוי אמיתי בשוק העבודה הישראלי.

19.3.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: