טיפול בגברים אלימים- הפתרון בהישג יד

נורית פייגל, עובדת סוציאלית בתחום האלימות במשפחה

נושא האלימות במשפחה עולה שוב ושוב לכותרות בעקבות רצח נשים ע"י בני זוגן, אך נראה כי למרותהדרמה המתחוללת, אין מספיק מקום לדיון הציבורי בדבר הקצאת המשאבים ופיתוח השירותים הניתנים לטיפול בתופעה ומניעתה.

מירב המשאבים המוקצים כיום לטיפול בבעיית האלימות במשפחה, מופנה לטיפול בקורבנות האלימות, הנשים והילדים. אין ספק כי מגיעה להם מלוא ההתייחסות הטיפולית המתאפשרת, אך השינוי המשמעותי בתופעה יבוא ע"י הטיפול במחוללי האלימות.

לטיפול בגברים אלימים יש צורך בצוות עובדים סוציאליים, מטפלים באומנות ופסיכודרמה, בעלי התמחות בתחום הטיפול באלימות במשפחה. מדובר במענה ייחודי ומקצועי המאפשר טיפול אינטנסיבי בגבר האלים. הקמת הוסטלים לטיפול בגברים אלימים עשוי להביא את השנוי החברתי בתחום האלימות במשפחה.

כיום, קיים הוסטל אחד בלבד מסוג זה, שהוקם לפני 15 שנה ומהווה אור בעלטה. למרות ההכרה והערכה המקצועית שניתנו לו ע"י העוסקים בתחום, לא הפעיל ההוסטל את המנוף להקמת הוסטלים כדוגמתו.

אחד היתרונות המשמעותיים של הטיפול במסגרת ההוסטל הוא השהייה הממושכת, שמאפשרת ניצול התקופה שבה מורחק הגבר מביתו על ידי בית המשפט למטרות טיפוליות, תוך השארת המשפחה בסביבתה הטבעית, לצורך שיקום.

יתרון נוסף של הטיפול בבעלי דפוסי אלימות בין זוגית הוא העובדה שבמהלך הטיפול נדרשים הגברים לצאת מדי יום לעבודה , ולהתגורר בתנאי לינה במקום. תנאים אלה מחייבים את הגברים לניהול משק הבית ומטלותיו. החיים המשותפים והאינטרקציות היומיומיות מביאות את האיש האלים לביטוי התנהגויותיו אלו. מתוך כך, מתאפשר טיפול שלא ניתן ליישום במסגרת טיפולית קהילתית.

הטיפול בהוסטל נבדק מחקרית ונמצא כי הוא מביא למודעות והפסקה של דפוסי האלימות של מי שסיימו את התהליך הטיפולי. הגברים שסיימו את התהליך  מדווחים  על המשמעותהדרמטית שמביאה להכרתם בחלקים האלימים שבהם, שליטה בכעסים והטבה ביכולותיהם ליצור קשר אינטימי.

הטיפול הניתן כיום במסגרת הוסטל הינו המענה המשמעותי והמקצועי ביתר בתחום, בשל האינטנסיביות והחלקים האותנטיים שעולים באופן הטיפול המוצע בו. נראה כי מדובר בדרך טיפולית  שמביאה  לשנוי חיובי ומהותי.

לאור כל האמור, ראוי ונכון היה כי תתאפשר הקמת הוסטלים נוספים שיאפשרו את הטיפול המקצועי שיקדם את השינוי בתחום הטיפול ומניעת תופעת האלימות במשפחה.

21.3.12

מודעות פרסומת

One Trackback to “טיפול בגברים אלימים- הפתרון בהישג יד”

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: