ארה"ב ומצרים – עלייתם של הקיצונים

עו"ד זלי יפה

חדלות האישים האמריקנית בנוגע למצרים מרתקת: וושינגטון נגררת אחר הרחוב, ואין ביכולתה להשפיע ולו על מהלך אחד בכיכר תח'ריר ומחוצה לה. מאזן ההצלחות במדיניות החוץ של ארצות הברית אינו מהנתונים המחמיאים, בייחוד בתקופת כהונתו של הנשיא ברק אובמה.

הנשיא הארבעים וארבעה של המעצמה הדמוקרטית נהג כמטוטלת בכל הקשור לחוסני מוברק, מתמיכה לביקורת עד להזנחה של בעל הברית החשוב ביותר שהיה למערב בעולם הערבי. דממתו המוחלטת של אובמה, משך ששה שבועות, בכל הקשור לנשיא בשר אסד מאז החל לטבוח בבני עמו – הינה מדהימה. אמריקה הגדולה מגלה אזלת יד גם בנוגע למחמוד אחמדינג׳אד באיראן ולקים ג׳ונג און בצפון קוראה.

ארצות הברית יודעת להשפיע כשהיא רוצה. לולי מעורבותו הברוטלית של ג׳ורג׳ בוש האב במהלך הבחירות בישראל לכנסת השלוש עשרה בשנת 1992 – לא היה הליכוד מובס ויצחק שמיר לא היה פורש. האחים המוסלמים, גיבורי מהלך הבחירות האחרון לפרלמנט המצרי, הודיעו כי לא יציגו מועמד לנשיאות המדינה. בכך ביקשו להרגיע הן את הצמרת הצבאית, הן את המערב ובמיוחד את ארצות הברית שחששה – ובצדק – מאסלאמיזציה של המדינה.

הנשיאות המצרית יודעת התמודדות, אך זו אינה בין פלגים דמוקרטיים לדתיים, אלא בין המועמדים הדתיים עצמם. הדיווחים משם מספרים כי הארגונים הסלפיים הקיצוניים יציגו את שיח' חאזם צלאח אבו איסמעיל כמועמדם. האחים המוסלמים, שהפרו ללא מצמוץ את הבטחתם שלא להתמודד, הציגו את איש העסקים ח'ירת אל-שאטר.

לאיסמעיל תמיכה רחבה ברחוב הערבי, ולדעת פרשנים, יכולתו להגיע לארמון הנשיאות הינה אפשרות סבירה. מועמדותו של אל שאטר מעניינת: הוא איש עסקים מבריק, מיליונר, והגם שישב בכלא פעמים רבות בזמנו של הנשיא מובארכ בשל היותו איש האחים המוסלמים, עמד בקשר עם השירות החשאי של השלטונות. הוא מוכר לראשי הצבא כמו גם לדיפלומטים זרים בקהיר לרבות הצמרת במשרד החוץ בוושינגטון, ועומד בקשר ישיר עם שגרירת ארצות הברית בקהיר, אן פטרסון.

למרות הצטרפות מועמדים אחרים למירוץ, כנראה שאיש לא יזכה לרוב מוחלט במהלך הראשון. הסבירות הינה ששני המועמדים הדתיים ירוצו לנשיאות גם בסיבוב השני.

ארצות הברית, חדלת היכולת להשפיע, נאלצה לבחור. לפתע פתאום, הפכו האחים המוסלמים במצרים לכשרים וראויים לתמיכת הממשל. הפילוסופיה של 'האחים' ידועה. פעילותם בעבר כנגד זרים באשר הם – ידועה, וארצות הברית שנכשלה בהשפעתה על הרחוב, שוב נכנעת לתכתיבים.

מנהיגי ערב אינם מאמינים לארצות הברית. אסד יודע שאין לו ברירה אלא להילחם – והוא מצליח בכך. המלך עבדאללה אינו טורח להסתיר את מחשבותיו על הנשיא האמריקני. מנהיגי ערב ראו כיצד נהגה ארצות הברית במצרים ומה היה גורלו של מועמר קדאפי בלוב.

ארה"ב העבירה מסר: איננו יכולים לעזור, אתם חופשיים לנפשכם. המנצחים מן המצב הזה הם הקיצונים, ועל ישראל להסתכל וללמוד, להסתכל ולהסיק מסקנות.

 8.4.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: