האמת על גיוס חרדים

שלום סרמונטה, תלמיד בקורס העיתונות של 'מקור ראשון' 

 

חדשים לבקרים מלאה הארץ כותרות המאיימות על שלמותה של החברה בישראל "אם לא ייצאו החרדים לעבוד". השתלבותם בשוק העבודה תלויה, כמובן, בסוגיית השירות הצבאי, שמעכבת את בוגר החינוך החרדי מיציאה לשוק החופשי עד לאחר למעלה מעשר שנים של לימוד בישיבה.

אולם יש לבחון מי בכלל מעוניין לגייס חרדים. כולם עושים קולות כאילו הם רוצים. האם זה באמת כך?

גיוס חרדים דורש משאבים כלכליים גדולים לשילובם בצבא. החזקת חייל חרדי עולה לצבא יותר מהחזקת חייל אחר. הצבא צריך לספק לחייל החרדי תנאי שרות מיוחדים: אוכל, מסגרות נפרדות ורבנים מלווים. מעבר לאלה, חייל בעל משפחה מקבל מהצבא 4200 ₪ לחודש, לעומת לוחם המקבל רק כ-700 ₪. בדיון בוועדת משנה של ועדת חוץ וביטחון, נחשף כי הסיבה להגבלת גיוס חרדים היא תקציבית. נתון נוסף הוא שמזון בכשרות מהדרין לכ-2500 חיילים חרדים המשרתים כיום, עולה לצבא כ-4.5 מיליון ₪.

שוק העבודה הישראלי אינו מסוגל להכיל בתוכו עוד אלפי עובדים המשתחררים מהצבא. קל יותר למדינה לשלם כמה מאות שקלים בחודש לאברך שילמד תורה, מאשר לשלם דמי אבטלה לחייל חרדי משוחרר.

גם במישור החברתי הצבא בבעיה: בשנתון גיוס יש בין 6000 ל-9000 מועמדים לשירות ביטחוני (מלש"בים) מקרב החברה החרדית. גיוס חרדים מצריך הקמת מסגרת נפרדת מנשים. בגדוד הנח"ל החרדי המונה כמה מאות חיילים – אין ולו אישה אחת. עלייה בגיוס החרדים תצריך ותצמצם את הצורך בכמות הנשים בצבא. לצבא פשוט יותר שלא לגייס חרדים, מאשר להתמודד עם ארגוני הנשים, בג"צים ותקשורת.

בעיה נוספת היא הנאמנות של החייל החרדי לפקודת הקצין, כשזו עלולה לסתור הוראה הלכתית של הרב. בעוד שהחייל הדתי לא תמיד נשמע לרבניו, בציבור החרדי המשמעת כלפי רבנים היא מוחלטת. סירוב פקודה המוני עלול לפגוע בפעילות הצבא.

בעוד בעיית הגיוס נשענת על בעיות אובייקטיביות, לכאורה, הרי שחוסר הרצון לגייס את החרדים בקרב הפוליטיקאים הוא בגדר צביעות ותו לא. מפלגות שחרתו על דגלן להילחם בחרדים בטענה שאינם נושאים בנטל השוויון, עלולות לאבד את זהותן אחרי גיוס החרדים לצבא. אם בחור חרדי יסיים צבא ויצטרף לשוק העבודה, כיצד יסביר יאיר לפיד "לאן הולך הכסף"? איזה תירוץ יהיה לליברמן לאיים בפרישה מהממשלה? נוח למפלגות מסוימות שהחרדים לא ישרתו – זוהי זכות קיומן הפוליטי.

גם המפלגות המרכזיות לא מעוניינות בשילוב החרדים. כיום, כדי לפתות את החרדים להיכנס לקואליציה, העניינים נגמרים בתקציבים. כאשר השילוב יושלם, מצבו הכלכלי של המגזר ישתפר והאוכלוסייה החרדית תצטרך פחות תקציבים. או אז, הסיעות החרדיות יבואו בדרישות אידיאולוגיות: שמירת שבת וצביונה של ישראל. גם כאן, למפלגות השלטון נוח יותר להעביר כספים מאשר להתמודד עם שאלות מהותיות של דת ומדינה.

מכאן עולה השאלה מאליה: האם יש עדיין מי שרוצה לגייס את החרדים?

 11.4.12


מודעות פרסומת

One Comment to “האמת על גיוס חרדים”

 1. כל העסק הזה הוא בדיחה!

  אחרי השקרים של פרסום הנתונים על-ידי ועדת השרים ולפיהם ישנה עלייה בגיוס החרדים לצה"ל, נשמעת ביקורת נוספת, הפעם מפי בכיר לשעבר בצה"ל שעסק במשך שנים בגיוס חרדים. לדבריו המגמה הפוכה לחלוטין וכי ישנה ירידה משמעותית!!!!!!!!!!!!! הם פשוט שקרנים. אין סיבה לגייס בכח אף אחד. עמותת חדו"ש הוכיחו שרובם המוחלט של המתגייסים הם מלפני העברת החוק, ואילו לאחר ההעברה ברוך השם חלה ירידה דרמטית גם בייחס לתקופה זו בשנים הקודמות! לכולם היה ברור שחוק הגיוס לחרדים רק יסיג את החרדים אחורה. כל המלחמה לגייס חרדים היא מלחמה נגד השם לא לשכוח מה עומד מאחורי הכל! אמת ואמונה בכל מילה. שייראו וייראו איך השם ית' מגין על החרדים, עם ישראל תחזרו בתשובה, להיתחזק בשמירת שבת תורה ומצוות..בלי לימוד תורה וקיומה אין הגנה לעם ישראל.

  הרב, סא"ל רם משה ראבד שכיהן כרב חיל האוויר, דוחה על הסף את הטענות כי ישנה עלייה משמעותית בגיוס החרדים לצה"ל. "מאוד התפלאתי מהנתונים מאחר ואני עוקב אחרי הנושא הזה, ובאופן קבוע אני שומע כי ישנה ירידה משמעותית ביותר בגיוס החרדים מאז חקיקת החוק, גם שר הביטחון אמר את זה". ברוך השם חלה ירידה דרמטית. תבין ש"חילוני" זה שקר, זו המצאה, זו התכחשות למי שאתה באמת..

  עליות לארץ לא התחילו כשהרצל הוזה המדינה התחיל לדבר על זה. המון ישובים קמו ע"י חרדים הרבה לפני שהמדינה חשבה לקום!!! ואז הגיעו קבוצת אנשים שהסתובבו בעולם וטענו שהם היהודים האמיתיים, לקחו את כל התקציבים לעצמם ולא נתנו לחרדים! כל חרדי שהגיע לארץ גזזו לו את הפאות (תימנים וכדומה) לחרדים אחרים לא נתנו סרטיפיקטים להיכנס וכו'. אני דור 11 בארץ!!! הייתי כאן לפני המדינה ואשאר כאן גם אחרי שכולכם תרדו מהארץ! תחשבן כמה זמן זה 11 דורות… – רמז: זה היה הרבה לפני העלייה הראשונה…

  משכך פנה הרב ראבד לגורמים בצה"ל האמונים על גיוס מלשבי"ם (מיועדים לשירות ביטחון) והם לא הבינו את פשר הנתונים שהתפרסמו. "לא הבנתי איך לפתע פתאום חלה עלייה, כשידוע לכולם שיש ירידה פניתי לגורמים בצה"ל גורמים שיש להם קשר ישיר עם אגף כוח אדם שיסבירו לי איך זה יכול להיות, והם פשוט לא האמינו שמישהו פרסם כזה נתון. הם לא יודעים איך יכול להתפרסם כזה נתון כי הם לא מכירים את זה בכלל",

  "כולם יודעים על ירידה בגיוס החרדים", אומר הרב ראבד ותוהה, "איך בכלל אפשר לחשוב על עלייה זה הרי סותר כל היגיון. מדוע שהציבור החרדי פתאום יעלה באחוזי הגיוס, מה קרה כאן שהציבור החרדי יתגייס? אני אומר זאת בצער רב מכיוון שבמשך השנים מי שלא למד בישיבה לאחר התייעצות עם רבותיו קיבל אישור והתגייס ובצבא היו הרבה חרדים, ואז הגיע חוק הגיוס שהרס את הכל" וברוך השם חלה ירידה דרמטית.

  אחוז ממש נמוך מאוד מאוד של חרדים מתגייסים כך שכל שינוי קטן יכול להצביע על עליה גדולה אבל זה בולשיט בהחלט. מתחקירים כבר למדנו שהחרדים הם לא חרדים באמת אלא דתיים לאומיים ואף חילונים שבעבר היו חרדים אבל מקמבנים אותם כדי שיקבלו ת״ש.

  הכרזה בשם בחורי הישיבות ואברכי הכוללים:
  אנו ציבור לומדי התורה איננו מתאבדים, איננו מתכוננים להפקיר את עצמנו וילדנו, וגם לא אתכם – אתם שרוצים לגייס את לומדי התורה ולכרות את הענף עליו אתם יושבים, ולכן, שיחליטו אשר יחליטו, ויגזרו את מה שיגזרנו, אף אחד מאיתנו לא יעזוב את לימוד התורה, נשב בכלא, נגייס כספים מתורמים להמשך הלימוד, ונמשיך ללמוד. אבותינו מסרו עצמם להריגה על לימוד התורה, אז ישיבה בכלא וסנקציות כלכליות זה קטן עלינו. כמו שבג"ץ לא יכל להכריח את תושבי עמנואל לעשות דבר בניגוד לאדמו"ר שלהם, וההורים נכנסו לכלא בראש מורם, כך נעמוד על משמר התורה במסירות נפש עד ביאת המשיח.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: