על רמפה והר אפר

ד"ר יחיאל שרמן

אבן הוא גוף מוצק, דומם ומשעמם. לפעמים לאבנים יש משמעות, עומק וזיכרון. לעיתים יש באבן קדושה. ויש אבנים שבעומדך לידן אופפות אותך תחושות שרק מגע בלתי אמצעי יכול לחולל בך.

ארבע פעמים עמדתי על הרמפה שבמחנה ההשמדה באושוויץ-בירקנאו, מקום שהוקם אך ורק כדי להרוג, לרצוח ולשרוף יהודים.

על הרמפה בבירקנאו עמד לו בנחת ובשקט, בהופעה נאה, מכובדת ומגוהצת, מנגלה, יימח שמו. הרופא האקדמאי והמשכיל מניף אצבעותיו, שמכוונות את תנועתם של היורדים מהרכבות, מי לעבודה ומי למיתה.

אני עומד על הרמפה באותו מקום שם עמד מנגלה ומניף אצבע מאשימה כנגד הנבל. בעמידתי האיתנה והזקופה הפגנתי אמונה בבורא עולם, בעמנו ובעצמנו. לא הצלחת במשימתך, מנגלה הרשע. העם היהודי הקים מדינה. הקמנו במדינתנו מערכת חינוכית איתנה. מפעלי תעשיה ומדע לתפארת והמון המון לומדי תורה, כפי שמעולם לא היו. אנו העם היהודי ממשיכים ביתר שאת ובעוצמה רבה.

העולם כולו לא התנגד ואף תמך ואיפשר את בניית פסי הרכבת מכל רחבי אירופה לבירקנאו. כולם ידעו מדוע נבנות המסילות, כולם ידעו היטב כי היהודים נשלחים ממקום מגוריהם, נוטשים בתיהם, עולים על הרכבות כדי לנוע לכיוון המשרפות. וכולם שתקו. מפעלים עבדו ללא לאות כדי לייצר רעל למקלחות המוות- ואיש באירופה לא הזיל דמעה ולא צעק. הוותיקן והאפיפיור שעומד בראשו מעולם לא השמיע קולו על הרג אנשים חפים מכל פשע ובהם כמיליון וחצי ילדים. הכל קרה רק לפני שישים שנה.

עלינו, ההורים והמורים, ללמד פרק חשוב זה בהיסטוריה של העולם; לחנך את ילדינו להיות הטובים ביותר כיעד לאומי וכתשובה הולמת לאלה שרצו בעבר ושרוצים עדיין להשמידנו. לא די להתמקד בזיכרון השואה רק בימי הציון השונים. בכל השתלמות, בכל הקורסים בהם מפתחים אנשים צריך לשלב הרצאות וסדנאות על השואה הנוראה.

צריכים כולנו להטמיע כי קידומנו והתפתחותנו בכל נושא ובכל רעיון חייבים להיות משולבים עם ההיסטוריה של העם היהודי. אם נבין כולנו כי העולם שמסביבנו יכול ומסוגל להיות אכזרי, הדבר יביא אותנו להאמין בעצמנו ויגביר בנו את השאיפה להיות הטובים ביותר.

 18.4.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: