השטח מופקר לאנרכיסטים

דוד אלחייני, ראש המועצה האזורית בקעת הירדן

זה תקופה ארוכה שבבקעת הירדן אנו מבחינים בהתגברות הנוכחות של פעילי שמאל אנרכיסטיים, המשתדלים לעורר פרובוקציות. רק ביום ראשון האחרון נצפתה קבוצה של ארבעה פעילים יוצאת מביתו של המחבל שרצח את אבי אושר ממושב בקעות.

אני עד לאותן הפגנות. אין ספק כי הפעילים מגיעים לישראל לאחר שעברו הדרכה והכוונה. הם מקבלים הוראות איך ליצור פרובוקציה, איך לבוא במגע עם החיילים, איך למתוח את החבל במאבק מול כוחות הביטחון ומעל לכל: איך לתעד.

לאחרונה פלשו פלשתינים לשטחי מושב משואה, והחיילים יצאו לסלק אותם מן השטח. בן רגע צצו עשרים פעילי שמאל, נגעו בחיילים, ירקו עליהם, וכינו אותם בשמות גנאי.

כל אלה נועדו רק לדבר אחד – למתוח את החבל ולוודא שהפרובוקציה מתקיימת. העימות אינו מיידי: הם ממתינים בסבלנות שאחד מהחיילים או הקצינים יאבד את קור רוחו ויעשה פעולה אלימה שיוכלו לעתד, זאת מתוך רצון להציג תמונה מעוותת של הפגנה או פעילות מחאה. תכליתם היא להשחיר את פני מדינת ישראל וצה"ל, ולשם כך כל אמצעי כשר.

כשמדינת ישראל רוצה, היא יודעת כיצד לטפל באנרכיסטים מסוג זה. רק בראשית השבוע דחתה בתכליתיות ובעוצמה שורה ארוכה של פעילים פרובוקטיביים שניסו להיכנס לתחומה – עוד לפני שאלה מילאו את כוונתם להוציא לפועל פרובוקציה נוספת. היחס לפעילים שמתגרים בחיילים בשטחנו צריך להיות חמור יותר: הם, הלא, כבר הוכיחו כי ביקורם בארץ נועד להתגרוּת ולא לתיירוּת.

אין ספק שגם במקרה בו תועד סא"ל אייזנר, סמח"ט האזור, השתמשו באלימות מילולית שפעילי השמאל הקיצוני אינם בוחלים בה. 'נאצים', 'רוצחי ילדים' ועוד מילות גנאי שהכתב לא סובל הם רק חלק מארסנל הביטויים המשמשים אותם על מנת להוציא את החיילים מכליהם.

האמירות על 'התנהגות שאינה הולמת קצין' אינן מקובלות. גם כשהם לובשים מדים – החיילים הם אנשים. לאנשים יש רגשות, עליהם הפרובוקטורים יודעים לשחק. חייל יודע להילחם בשדה הקרב. אם תאמר לו להסתער הוא יסתער. המפקד יכבוש את הגבעה. אך בהתעסקות יומיומית עם רגשות ונאצות – קשה לצפות עם איזה מטען רגשי יגיע.

השאלה האמיתית היא על מי מוטלת האחריות ליצור מרחב פעולה עבור החיילים. האלוף מכיר את המציאות, אולם לאנשי השטח אין דף הוראות 'עשה ולא תעשה' לטיפול באנרכיסטים. האם האחריות נעצרת בסמח"ט? במח"ט? ברמטכ"ל? אולי בשר הביטחון?

בשל ההתנהלות הזו חיילי מילואים לא רוצים להיות מעורבים בפעילות בבילעין ובמקומות אחרים, שם הם יודעים כי הם עלולים למעוד. חיילים נועדו להילחם ולהגן – אולם לא להתמודד בפעילות מול פעילי שמאל קיצונים.

על מערכת הביטחון לקבל החלטה חד-משמעית כי קצין בצה"ל רשאי להשתמש בכוח כדי למנוע פרובוקציה. המצב כרגע, בו שימוש בכוח כלשהו לא מקובל – משמעותו הפקרה של השטח ושל החיילים לפעילות האנרכיסטים. המציאות הזו אינה מוסרית ואינה אנושית. על החברה לגבות את המפקדים אותם היא שולחת לשטח.

19.4.12

מודעות פרסומת

One Comment to “השטח מופקר לאנרכיסטים”

  1. לא צריך לפעול בכח אלא במח. יש המון אמצעים לחסל את התופעה: מניעת כניסה לישראל ל"פעילים" אנטישמיים ואנרכיסטים, צווי גירוש והרחקה, מעצרים על התקהלות בלתי חוקית או הפרת שלום הציבור או הפרעה לחייל או לשוטר, קנסות גבוהים, ועוד ועוד. הבעיה היא שמערכת ה"צדק והמשפט" באיו,ש אינה רוצה באמת לחסל את התופעה. יתכן שדעותיהם אינן רחוקות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: