לבנון השנייה כמשל

אל"מ (מיל') יהודה וגמן, מדריך מומחה בתורות צבאיות ובהיסטוריה של צה"ל

מהירות התגובה של ראש הממשלה וצה"ל למקרה הסמח"ט בכביש הבקעה, היו בדיוק כפי שציפו מהם האנרכיסטים. כך קרה שתגובתם לקטע הסרט שהופץ ברשת הפכה אותם בפועל למשת"פים, שנזקם למערכת שהם מופקדים עליה רב מהנזק שעשתה או תעשה תמונה כלשהי.

זה זמן רב לא נשמעו בבוקר אחד אמירות חלולות ורבות כל כך ע"י בעלי תפקידים רבים כל כך. 'האיש מהבקעה', זה שבעבר זכה לכבוד ויקר ובעיקר לגיבוי – גם אם כשל לעיתים – הוחלף ב'קצין מהבקעה', זה שאל לו לצפות לגיבוי של מישהו ממפקדיו אם וכאשר ייתרחש כשל כלשהו בגזרתו. פרשת הקצין מצטרפת לרשימה ההולכת ומתארכת של מקרים בהם הופקרו דרגי השטח ע"י מפקדיהם הבכירים לציפורניהם של התקשורת ובתי הדין.

כך היה בפרשות תא"ל צ'יקו תמיר ועימאד פארס, שעניינם יכול היה להיסגר בדין משמעתי קצר, אך מפקדיהם העדיפו לראותם נגררים ומבוזים במסדרונות הפרקליטות טרם שעזבו את צה"ל. כך גם בפרשת מותו של סמ"ר אבי סאיג בהתהפכות הנגמ"ש, שמזה שלוש שנים משתרכת בבתי המשפט, וכך בעוד מקרים המוכרים פחות לציבור.

מימושם של ערכי צה"ל איננו יכול להיבחן רק ע"פ מה שמוצג או לא מוצג באתר יו-טיוב. אותם ערכים, נציין, אינם מחייבים את קציני צה"ל שלא להגיב במכה כנגד מכה – גם אם אותה מכה הופכת תחת עריכה זדונית לנשק נגד ישראל.

הנזק האמיתי לצה"ל ולמדינת ישראל – זה שאיננו ניתן לצפייה ביוטיוב – חמור בהרבה מזה שנגרם להם מסרטון כלשהו, שמחרתיים יישכח ויוחלף בסרטון אחר, מתוצרת ליידי גאגא למשל. מקרה סמח"ט הבקעה הוא עוד הפגנה של רוח ההתנערות מגיבוי לדרגי השטח, המנפחת את מפרשי סירתם של קברניטי צה"ל.

'גיבוי' אין משמעתו הצדקה אוטומטית של מעשה ואין בו כדי להפחית מהחובה לחקור, אך הוא מחייב את המפקדים, בעיקר הבכירים, לבדוק היטב את מה שקרה טרם שהם נוקטים בפעולות כמו השעייה או הצהרות בתקשורת. הדברים נכונים בעיקר כאשר אלה מכוונות למסקנות הרצויות מראש, בנוסח "המקרה יטופל בחומרה הנדרשת".

הרוח הרעה שפרצה את דלת הגיבוי למפקדים היא זו שדרכה נכנס גם הפצ"ר, משום מה וללא כל צורך אמיתי, אל תוך חגיגת החקירות של המקרה הנדון כאן.

צבא המחדיר במפקדיו את התחושה כי לא יזכו לגיבוי בגין טעויות שיתרחשו בתחום אחריותם, הוא צבא שמפקדיו חוששים מעצמם וממעשיהם. הם אינם יוזמים, אינם מסתערים וכך גם אינם מנצחים.

מקרה 'לבנון השנייה' היה רק דוגמית למה שעלול להתרחש במלחמה הבאה, אם תמשך בצה"ל מגמת התנערותם של המפקדים מפקודיהם בכל מקרה שבו אלה נכשלים בשיקול הדעת.

22.4.12


מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: