למה אין אחדות

ח"כ זבולון אורלב, יו"ר המפד"ל וחבר סיעת 'הבית היהודי'

 הפילוגים הפוליטיים הרבים במהלך ה-30 שנים האחרונות, הם הנזק החמור ביותר שנגרם לציונות הדתית בכל המובנים. בזירה הפוליטית גודל ההשפעה הוא כגודל המפלגה, ולא כמספר חברי הכנסת השותפים לאותה אידיאולוגיה אבל מפוזרים במפלגות שונות. גודל המפלגה הוא הקובע את מעמדה בממשלה ובכנסת, את השפעתה על מדיניות הממשלה, את מספר התפקידים שתקבל בממשלה ובכנסת וכמובן את טיבם.

כולם מתגעגעים ל-12 המנדטים ההיסטוריים של המפד"ל, וזוכרים לאיזה הישגים אפשר להגיע עם מפלגה בגודל כזה. בכנסות האחרונות מכהנים 14-17 חברות וחברי כנסת דתיים לאומיים, אולם בגלל שהם מפוצלים ב-8 מפלגות , אין לציונות הדתית השפעה משמעותית במערכת השלטונית.

כדי להבין מדוע אין אחדות, צריך להבין מדוע אירעו הפילוגים. עד הבחירות ב-1977, כל הציונות הדתית הייתה במפד"ל. ניתוח ההתפלגויות מאז (התחיה, מורשה, תמ"י, מימד, תקומה-איחוד לאומי, אח"י) מלמד כי לא הייתה סובלנות ונעדרה נכונות להיות יחד במפלגה שיש בה חילוקי דעות מדיניים, גם אם הפערים אינם קוטביים. למעט הפילוג של מימד – כל יתר המפלגות המתפלגות היו מהמרכז וימינה.

מי יכול להסביר מה היה ההבדל המדיני שהצדיק פילוג בין המפד"ל לבין כל היתר? מדוע במפלגות אחרות הבינו בעלי הדעות השונות כי כדי להשפיע על ערכיה של מדינת ישראל, על אופייה, על צביונה ועל גבולותיה יש לגשר על חילוקי הדעות, ובלבד שהמפלגה תקבל מספר גדול של מנדטים?

בליכוד דני דנון וציפי חוטובלי יכולים לחיות עם דן מרידור ומיקי איתן. בקדימה יכולים נינו אבסזדה ואורית זוארץ להיות באותה מפלגה יחד עם עתניאל שנלר, צחי הנגבי ורוני בר-און. רק נכונות להיות במפלגה אחת, דתית-לאומית, ציונית וממלכתית מאוחדת – גם אם בתוכה יש גוונים שונים – תאפשר לבנות מפלגה עם מספר גדול של מנדטים.

למשפחת הציונות הדתית ש-90% מחבריה ניצבים מימין למרכז המפה הפוליטית יש ערכים משותפים רבים. אם נשאל את הציוני הדתי הסביר מה ההבדלים בין המפד"ל לתקומה או בין החתום מטה לבין זאב אלקין – יש להניח שיתקשה להשיב.

הדרך לאחדות היא נכונות המנהיגות הפוליטית ובעיקר המנהיגות הרוחנית, לקבל על עצמן את עול המסגרת הפוליטית המשותפת השומרת על עקרונות משנת הציונות הדתית. את האחדות שלנו נשיג רק אם תהיה הבנה ברורה של פוליטיקאים ורבנים שאחדות, פירושה גם סובלנות כלפי מי שדעתו שונה ממך וששותפות פוליטית יכולה להתקיים גם אם לא ניתן להסכים בכל דבר.

פעמיים הובלתי להסכמי אחדות . בכנסת ה-17 הצלחנו להקים סיעה משותפת למפד"ל ולאיחוד הלאומי (טב), שזכתה ל-9 מנדטים. בכנסת ה-18 חתמנו על הקמת מפלגה מאוחדת, אולם ברגע האחרון האיחוד הלאומי התפלג ממנה.

אני מקווה כי הפעם נצליח במשימת האחדות. אני רואה את עצמי מחויב ומגויס בהובלת משימת קודש זו.

 4.5.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: