משטרה קטנה מדי

מאמר מערכת

אחרי סוף שבוע טראגי ורווי אלימות חסרת פשר, כאשר שתי גופות של נרצחים מובלות לקבורה, אך טבעי הוא שכולנו מבקשים לשים את האצבע על גורם המחלה ולקבל הסבר מניח את הדעת מדוע זה קורה לנו.

איך הפכנו מחברה אכפתית וסולידרית לג'ונגל אלים שבו אנשים נדקרים ונרצחים סתם כך, וילדים וילדות מבלים עד אור הבוקר בפארקים ובפאבים, שותים לשכרה, צורכים סמים ושולפים סכינים?

באופן טבעי נשלפות האג'נדות הקבועות, וכל אחד מקל על עצמו ומוצא את האשם ביריבו הקבוע. אלה אומרים שהאשמה היא בירידת קרנו של החינוך ההומאניסטי כתוצאה מהשתלטות הדתיים על המערכת, ואלה אומרים שלהיפך – אשמה החילוניות והמתירנות. אלה אומרים שהאלימות היא תוצאה של אובדן הערכים הציוניים, ואלה אומרים שהכול באשמת הכיבוש.

וכולם לא צודקים. כי האמת היא שהחברה הישראלית איננה חברה אלימה. יש הרבה מה לתקן בה, ויש מקום לדאגה מסויימת לנוכח התפשטות התופעה של אלכוהול וסמים אצל בני הנוער, אבל ישראל איננה מדינה אלימה והחברה הישראלית לא הפכה לג'ונגל.

בהשוואה למדינות מתוקנות אחרות בעולם הנאור, רמת האלימות והעבריינות הישראלית היא מן הנמוכות ולא מן הגבוהות. ההבדל העיקרי בינינו לבין מדינות העולם החופשי, הוא שאצלנו שני מעשי רצח עברייניים בשבת אחת עדיין מעוררים זעזוע וחשבון נפש ברמה לאומית; עדיין תופסים את הכותרות הראשיות ועדיין לא נחשבים לדבר שבשגרה.

אין ספק שעל מנת להפחית את רמת האלימות מן הסוג הזה צריך לעשות מאמצים חינוכיים; צריך לטפל בשאלות חברתיות וסוציאליות, וצריך לעודד בדרכים שונות אווירה של אכפתיות ואחריות. אבל הדבר העיקרי שקובע את רמת הביטחון האזרחי והשקט הציבורי הוא לא החינוך ולא התרבות אלא המשטרה.

גם לו היה לנו החינוך הטוב ביותר וחברה שוויונית וצודקת ללא פגם, עדיין במקום שבו אין אכיפה נחושה ורחבת היקף של חוק וסדר, משתלטת ההפקרות. מספיקים חמישים עבריינים כדי לשבש את חייהם ואת ביטחונם האישי של מיליון אזרחים שומרי חוק.

למדינת ישראל יש משטרה קטנה מדי, הרבה יותר מדי. מעט שוטרים, מעט ניידות, מעט חוקרים, מעט מדי תקציב. בלי קשר לוויכוח על איכותה של משטרת ישראל, יש מצבים שבהם החסר הכמותי כל כך גדול, עד ששאלת האיכות איננה רלוונטית. ישראל זקוקה לכל הפחות למשטרה כפולה בגודלה ובתקציבה, כדי לעמוד במשימה של הקניית ביטחון אישי לאזרחיה.

ישראל איננה מדינה מוכת אלימות, אלא מדינה לקויית משטרה.

אורי אליצור

7.5.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: