המפסידה הגדולה: האמת

הרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר פ"ת

בחשבון של 'מי הרוויח ומי הפסיד' בהקמת ממשלת האחדות יש לציין כי ישנו משקל מסוים למפסידה הגדולה מהמהלך: האמת. המילים שנאמרו לפני אתמול, התגלו כחסרות משמעות; התחייבויות שניתנו לציבור – שוות כקליפת השום; דברי השתלחות בדמותו של האחד הפכו בן-הסכם לדברי קילוסין ליכולתו.

שאלת האמון היא שאלת המפתח ביחס לשלטון כמו ביחס למערכת הזוגיות. מי שמחה נמרצות נגד רבין בשעה שאמר לפני הבחירות "מי שיעלה על הדעת לרדת מרמת הגולן יפקיר את ביטחון מדינת ישראל"; מי שטען כי מעשהו של שרון בהתנתקות אינו לגיטימי מבחינה מוסרית; מי שטען שעל שרון לקבל את משאל מתפקדי הליכוד בשל העובדה שהתחייב לכך, ועוד ועוד – אינו יכול לקבל מצב בו ראש מפלגה מזגזג בצורה מבישה. האמון נפגע פגיעה אנושה.

את הנזק יו"ר האופוזיציה לשעבר לא ממיט רק על עצמו – אלא על כולנו. כיצד אפשר יהיה לתת אמון באמירה כלשהי, בהצהרה של מנהיג, בבחירות, בהתחייבות? אנו מעמיקים את הציניות וחוסר האמון במנהיגות, שהם הכלי העיקרי שמנהיגות פועלת מכוחו.

האם אי אפשר לשנות דרך? האם אי אפשר להגיב למציאות? הדבר תלוי בטיב ההתחייבות שניתנה קודם לכן. המסקנה החשובה ביותר, שאותה ראוי שיאמצו כולם ובעיקר אלה שנושאים בתפקיד מנהיגותי, היא לא לטפס על עצים שייאלצו לרדת מהם ולא לפזר הבטחות מוחלטות.

נכון יותר לוותר על הרווח המיידי של האמירה החדה למען אמירה מדויקת. בשעה שכולם יאמצו לשון רכה יותר שתדבר מראש בשפה שמאפשרת שינוי – יפסידו כולם בטווח הקצר, אולם יאפשרו את קיומה של חברה שמילה שנאמרת בה היא מילה והתחייבות היא התחייבות.

אף שיש סיבות בהן מותר לשנות מפני השלום, ואפשר שההכרעה שלא להיות נאמנים לאמת הייתה נכונה כאשר מתבוננים על המציאות הקונקרטית – לטווח ארוך מדובר במכה אנושה.

מכאן באה הקריאה: מנהיגים מכל הגוונים – אמצו לשון אחרת; צאו מנקודת הנחה כי מילה הנאמרת היא ברית וחוזה ביניכם לבין הציבור המעניק לכם את הרשות לנהוג בדרך בה התחייבתם. המילה שאמרתם אינה שלכם – היא של מי שקנה אותה מכם והעניק לכם בתמורה את היכולת לפעול.

מעילה שליחותית חמורה ממעילה כספית; היא נוגעת בשורשי הקשר בין נציגי הציבור לבין אלה שהתחייבו אליהם. בלי המחויבות הזו, הנציגים אכן יזכו לכתר מלוכה לזמן קצר – אולם יגבו את המחיר הכבד ביותר– מחיר האמון ומחיר קיומה של המנהיגות.

 מאמריו של הרב שרלו מתפרסמים באתר ypt.co.il

9.5.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: