אלימות כבושה

מאמר מערכת

לא ברור, על מה התקיימו צעדות והפגנות המחאה אמש בערים הגדולות, ובייחוד בתל-אביב. נגד מה או יותר נכון נגד מי המחאה?

התשובה היא, שאין מחאה. במקביל צעדו אתמול מאות ערבים ברחבי ישראל לאות הזדהות עם המחבלים השובתים רעב בבתי הכלא בישראל. אולי יש בכך משהו סמלי. אלה מבקשים להמציא רקע חברתי למהומות שהם מבקשים להצית; ואלה מבקשים להעלות לכותרות שביתת רעב, שאין לה למעשה שוב מטרה ערכית לבד מהרצון לשפר תנאים. האסירים המחבלים עושים זאת כדי לייצר כותרות עבור ההנהגה הפלשתינית, ולחץ פוליטי פסיכולוגי על הנהגת ישראל בעונת בצורת של הטרור.

גם מבחינת מפגיני השמאל הקיצוני בתל-אביב ובירושלים זוהי עונת יובש. אין סיבה כלכלית או חברתית אמיתית למהלכים הפגנתיים כאלה כמו שראינו אתמול בתל-אביב. לסגור רחובות במוצאי שבת בשביל כמה מאוד פעילי שמאל רדיקלי, שהופכים לחממה לפעילות שעלולה להתגלות בעתיד כמסוכנת? אין לכך סיבה אמיתית.

בציבור הישראלי לא קיים זעם אותנטי על ניצול או קיפוח זועק. יתכן שהמחאה היא בדיוק נגד היציבות הכלכלית והפוליטית שאותה מנהיג ראש הממשלה נתניהו. שיעור התעסוקה גבוה, גם לאחר שה-OECD כפה שינוי בתחשיב והעלה מעט על הנייר את שיעור האבטלה; שיעור הצמיחה בירידה קלה אבל עדיין משביע רצון בהשוואה לכל שדה קטל כלכלי במערב.

מהומת הפגנות השנה שעברה, הצליחו לכפות על הממשלה שינוי מסוים במדיניותה החברתית, והממשלה הלכה לקראת אלה שיצאו לרחוב; הממשלה הוכיחה כי היא קשובה לאותו ציבור, גם אם לא היה בכך כל צורך. אלא שאחת התוצאות של מהומות השנה שעברה היא האצת המגמות השליליות שהתחילו במשק. ישראל החלה להצטייר כמדינה שאינה ידידותית ליזמים ואנשי עסקים. ענפים מסוימים, כמו רשתות שיווק וחברות הפרסום, נכנסו להאטה כתוצאה ישירה מאותה תנועה שאפשר לכנותה "כיבוש תל-אביב". הצטרפותם של הסטודנטים למהומות והדרישות החוצפניות שלהם מהממשלה הם לא יותר מכפיות טובה כלפי המדינה המיטיבה איתם. נראה אפוא ששלוש מטרות עומדות בפני מארגני המצעדים הרעשניים: אחת, לפגוע בכלכלת ישראל תוך הסתתרות מאחורי סיסמאות פופוליסטיות של "צדק חברתי"; שתיים, יצירת מצג של "כיבוש תל-אביב". ליצור אוירה שעיר גדולה בישראל חייבת להיכנע לפעילים הרדיקלים, ולהיראות כאילו היא מחוץ לשלטון החוקי בישראל; ושלוש, גיבוש קאדר של פעילים קיצונים שיהיו מוכנים בכל רגע נתון להיכנס לעימותים אלימים כדי לערער את הסדר בחלק מהערים הגדולות.

צריך לזכור כי לגיטימי להפגין ולמחות בצורה נמרצת נגד עוולות מדיניות וחברתיות קשות. אך אין כאלה כרגע בישראל. לכן, טוב יעשה הציבור אם ידיר את רגליו ממפגני עזות המצח של השמאל הרדיקלי, או אף יציב משמרות מחאה נגד האלימות הכבושה בהן.

אמנון לורד

13.5.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: