הקיצונים מתחזקים, היהודים חוששים

יעקב שיבי, חוקר היסטוריה של יוון החדשה ודיפלומט ישראלי לשעבר

אם מתייחסים לבחירות כ'קול העם', העם היווני הביע את רצונו שלא תקום ממשלה ומדינתו תשאר בלתי מונהגת; שתוהו ובוהו ישרור בה.

המשבר היווני הפך למשבר משולש. מלבד הקשיים הכלכליים – החמורים ביותר בששים השנים האחרונות – סובלת יוון גם משבר חברתי. מאז יום ראשון, בו נערכו הבחירות לפרלמנט, עוברת הרפובליקה גם את המשבר המדיני המשמעותי ביותר מאז הפלת משטר הקולונלים ששלט שבע שנים בשנות ה-60 וה-70.

מאז המעבר מדיקטטורה לדמוקרטיה ב-1974, הייתה יוון מדינה של שתי מפלגות גדולות ששלטו עליה לסירוגין, ובעשרים השנים האחרונות שלטה בה המפלגה הסוציליסטית פאסוק.

במסגרת המאמצים שנעשו לייצב את מצבה הכלכלי החמור שנחשף לפני כשנתיים, התחייבה ממשלת יוון בראשות גיאורגוס פאפאנדריאו כלפי מועצת אירופה, הבנק האירופי המרכזי וקרן המטבע הבינלאומית, באמצעות שני תזכירים בענייני ההלוואות שהיא אמורה לקבל ממוסדות אלה.

בתזכירים מופיעים הצעדים שעל יוון לנקוט להשגת יעדי התוכנית הכלכלית. התנאים הקשים כוללים צעדי צנע חמורים, הורדת שכר ופנסיה, הטלת אין ספור מיסים, ירידה משמעותית ברמת החיים, סגירת חנויות ופשיטות רגל של חברות ושינויים בתנאי עבודה, שלא לוו בצעדי פיתוח ויציאה מן המשבר.

כל אלה הביאו את יוון להאטה עמוקה ביותר. הרפובליקה נאלצה להקים מעין ממשלת אחדות לאומית, בראשות טכנוקרט שכפתה עליה אירופה, ושלחה את ראש ממשלתה פאפאנדריאו הביתה.

המילה 'נימוניו' ('תזכיר' ביוונית) הפכה למילת גנאי סביבה התנהלה הפוליטיקה בשנה וחצי האחרונות. בלחצן של מפלגות שהיו חלק מן הליכוד הלאומי, נאלצה יוון ללכת לבחירות, שהיו לא חיוניות לדעת רבים. תקופת הגזרות הקשות הולידה, כמו שקורה רבות בתנאים כאלה, הצבעה שלא נסמכה על שיקול דעת, אלא הייתה הצבעת נקם. שתי המפלגות הגדולות התרסקו לגמרי, מפלגות קטנות נעלמו מן המפה. מפלגות אחרות, מן השמאל, שהתנגדו נחרצות לגזרות הכלכליות שילשו את כוחן, ומן העבר השני צצו מפלגות, בעיקר מן הימין הקיצוני, שניצלו את הזדמנות לקידום אידיאולוגיות אחרות. כך ניצחו הקצוות.

שתי המפלגות הגדולות מרוסקות, וכל אחת מהן קיבלה פחות מ-20%. מפלגת השמאל הרדיקלית שילשה את כוחה, המפלגה הקומוניסטית נותרה כשהייתה ומפלגת שמאל חדשה נכנסה. שום מפלגה לא יכולה להרכיב ממשלה קואליציונית, ויוון תאלץ להיסחף לבחירות חדשות, שעל פיה החוקה תתקיימנה בסביבות ה-17 ביוני.

הדבר המדאיג ביותר שקרה בבחירות, הוא כניסתן של שתי מפלגות ימין חדשות באחוזים גדולים, אחת לאומנית קיצונית והשניה מתהדרת בסמלי הנאציזם. לבוש פעיליה, יחסה למנהיג, אירגונה כמסדר צבאי ואפילו הצדעה בהרמת יד היטלראית – כל אלה מאותתים סכנה. אמנם, אין סיכוי להרכבת ממשלה, אבל תוצאה זו עלולה לסמן משהו לגבי רצון הבוחר היווני.

מה יכולות להיות השלכות של ממשלה בהרכב כזה כלפי ישראל ואפילו כלפי היהודים? לאחרונה התהדקו היחסים בין יוון לישראל, הורגש שיפור ביחס ליהודים וצומצמו תופעות אנטישמיות. מצד שני, על פי הניסיון, מפלגות השמאל של יוון הן אנטי-ישראליות באופן מסורתי. כל נסיון התקרבות של ממשלה יוונית לישראל נתקל בהתנגדות, ואין להניח שאחרי הבחירות ישנו דעתן.

לגבי הימין הקיצוני, המצב חמור יותר. אם ניקח בחשבון שמפלגות הימניות לא נבחרו בגלל התוכנית הכלכלית שלהן אלא בגלל יחסן לזרים, בעיית היהודים הופכת לקשה במיוחד. לאחר סיבוב הבחירות השני ניווכח אם העלייה הדרמטית של המפלגות הקיצוניות היתה בלון חד פעמי או מגמה קבועה ומסוכנת.

 11.5.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: