לחפש פתרון אמיתי

מאמר מערכת

בעיית המסתננים הסודנים והאריתראים לא יורדת מהכותרות בישראל כבר תקופה ארוכה. לאחרונה התברר כי מהגרי העבודה אכן אחראים לאחוז לא מבוטל מפשיעת הרכוש בדרום תל אביב ובערים נוספות, מצטרפות הטרדות מיניות ואף מעשי אונס.

עובדות אלו, כמו גם עצם הכניסה הלא-חוקית של המהגרים לארץ והפגיעה המתמשכת בפרנסתם של פועלים ישראלים, היו צריכות להפוך את השיח הישראלי סביב הפרשה לעיסוק בשאלה כיצד מונעים מעוד מהגרי עבודה להגיע לישראל, וכן גם כיצד מוציאים מהארץ את אלה שכבר נמצאים בה.

אלא ששתי השאלות הללו, שאכן מעסיקות ישראלים רבים, מטואטאות לא פעם אל מתחת לשטיח. מעצבי דעת הקהל מעדיפים להציג את העוסקים בפתרון סוגיית המהגרים, כדוגמת שר הפנים אלי, ישי כגזענים חשוכים. צורת ההתייחסות כוללת גם 'כתבות צבע' על המהגרים, בהן מובאים ציטוטים שאמורים להזים את הטענה כאילו בקרב החברה הזו הפשיעה שכיחה יותר. כדי לחזק את התדמית החיובית מצולמים ילדי המהגרים, שיודעים להתבטא בעברית באופן מכמיר לב לכל הדעות.

מניעת דיון ענייני בשאלה נוספת כשלתוך הסוגיה נגרר לאחרונה גם נושא השואה והגורל היהודי, כשניצולי שואה צוטטו כאומרים שאסור לישראל להפוך למגרשת, כיוון שכך נהגו מדינות אירופה עם יהודיהן במשך שנים רבות.

ההתמודדות התקשורתית עם שאלת מהגרי העבודה והפליטים מעלה שאלות קשות על הקשר – אם זה קיים – שבין מעצבי דעת הקהל לרחוב הישראלי.

גם מהגרי העבודה וגם הפליטים האפריקנים הם בני אדם שראוי שישראל תגלה כלפיהם רחמנות אמיתית. אלא שמידת הרחמים והחסד חייבת להיכלל בתוך היכולת לאפשר לאזרחי ישראל עצמם לחיות בביטחון אישי וברווחה כלכלית מסויימת. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, למעלה ממחצית העובדים בישראל משתכרים רק שכר מינימום, ומצבם הכלכלי מורע עוד יותר בשל כניסת העובדים הזרים לארץ.

לא ייתכן שבמקום להיאבק בבעיות העוני היסודיות שקורעות את המדינה, ישראל 'תייבא' לארץ מגזרים חלשים נוספים שרק יחריפו את הבעיה. קריאת מפכ"ל המשטרה דנינו לאפשר תעסוקה למהגרי העבודה, פותרת, אולי, את בעיית הפשיעה, אך פוגעת עמוקות ביכולת ההשתכרות של העשירון התחתון.

כבר כיום שסועה החברה הישראלית בשאלות זהות עמוקות, כגון מקומם של הערבים והחרדים בצה"ל ובכלכלה, זהותה הלאומית של המדינה, דתיותה או חילוניותה של ישראל, אפליה סמויה וגלויה כלפי בני העדה האתיופית ועוד. שסעים אלה, שמעולם לא נפתרו, מרחפים על פני השיח הציבורי, שוקעים ועולים חליפות.

לא זו בלבד שהשסעים הללו לא יקטנו, בגלל כניסת מהגרי העבודה לארץ הם יתעצמו עוד יותר, זאת במיוחד לאור שונותם התרבותית של המהגרים והיותם מוסלמים אפריקאיים, שסובלים מאפליה וממעמד נחות גם בתוך האסלאם עצמו.

ההדיון הישר מחייב את שינוי השיח סביב בעיית מהגרי העבודה, שהופכת, לצערנו, לעוד אחת מבעיות היסוד של ישראל. במקום לעסוק בהטחת האשמות בדבר גזענות, ראוי שגם המצדדים בהשארת חלק מהמגרים בארץ יחפשו פתרון אמיתי למסה האנושית הזו, זאת לפני שבדרום תל אביב יתרגש עלינו אסון חברתי בסדר גודל שלא הכרנו עד עתה.

אסף גולן

22.5.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: