לא לאלימות

יואב שורק

העכבות המוסריות הרבות שמאפיינות את טיפולה של מדינת ישראל בסוגיית המסתננים, אחראיות במידה רבה לעיוותים שראינו ברחובות בימים האחרונים, בהם הותר הרסן ונשמעו ברמה קריאות גזעניות ואלימות כנגד מהגרי העבודה והפליטים האפריקנים.

העכבות הללו, הראויות לכאורה לברכה, כיוון שהן מונעות ממדינת ישראל להגן על האינטרסים שלה באופן אכזרי וציני, עברו מזמן את הקו המפריד בין טוב לרע ונעשו לגורם הפוגע במערכת החיסון הלאומית. נכון עשו, אפוא, המפגינים של השבוע, כאשר כיוונו את הביקורת אל ארגוני הסיוע.

אך גם זה בערבון מוגבל: בסופו של דבר, אם מדינת ישראל מקיימת מדיניות שמדרדרת את הרחובות שלנו להפקרות, האחריות נופלת על הממשלה ועליה בלבד. כשם שארגוני הסיוע נכשלים בהעדר עמוד שדרה ערכי שיסייע להם לגדר את הרגשות ההומניים לגבולות הראויים, כך נכשלת ממשלת ישראל כאשר אינה מצליחה ליישם את מדיניותה בתקיפות וברגישות הנדרשים.

כך או כך, האחרונים שצריכים לספוג את התסכול הם המסתננים עצמם. נסיבות החיים הקשות הובילו אותם לחפש את מזלם בארץ שבה טוב לאין ערוך מאשר בארץ מולדתם. כל מי שצועק קריאות גנאי לעברם, היה עושה כמותם אילו היה נתון באותם תנאים. היחס אל המסתננים עצמם, מעבר לתקיפות ולאכזריות הנדרשת בעצם מעשה הגירוש, צריך להיות יחס מאיר פנים, יחס של אדם לאדם. הגלישה אל סיסמאות אלימות היא מפלט קל של מי שחשים שזעקתם לא נשמעת; מפלט שהוא גם מכוער, גם מסוכן ובעיקר בלתי מועיל.

הדברים תלויים זה בזה: כדי לחסום את המסתננים ולגרש אותם צריך עמדה מוסרית ברורה, שנוטלת אחריות אמיתית ואינה נכנעת לרגש מטעה. כדי להתייחס אליהם במלוא האנושיות ולא להטיל לעברם את התסכול על כשלוננו שלנו בהגנה על גבולותינו, נדרש אותו חוסן מוסרי עצמו.

אין ספק שסוגיית העובדים הזרים מעמידה את החברה הישראלית במבחן מוסרי קשה מאין כמותו. למרבה הצער, לעת עתה נראה שאנו נכשלים במבחן פעמיים: מחנה אחד ברחמנות שלא במקומה, ומחנה אחר באלימות שלא במקומה.

על הממשלה הגדולה והיציבה שזכינו בה להרים את הכפפה ולהציב עמדה ברורה: מדיניות הגירה תקיפה, מציאת פתרון לבעיית שכונות הדרום התל-אביביות (גם במחיר אי תקינות פוליטית), ובה בעת הקפדה יתרה על שמירת היחס אל הזר כאל אדם הנברא בצלם א-לוהים. יחס אנושי כלפי מי שחי בינינו, גם אם מחר יגורש חזרה לארצו.

 28.5.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: