הנה קמה מדינת פלשתין

בצלאל סמוטריץ', פעיל בתנועת 'רגבים'

 בשבוע שעבר פרסמו שרי החוץ של האיחוד האירופי הודעת גינוי לישראל בשל מדיניותה בשטחי יהודה ושומרון. בין שלל הגינויים ציינו שרי החוץ את "ההחמרה בתנאי החיים של האוכלוסייה הפלשתינית בשטחי C ואת ההגבלות שמטילה ישראל על קידום פרויקטים כלכליים". בתגובה פרסם משרד החוץ הישראלי את נתוני האמת, לפיהם המנהל האזרחי תומך ומסייע לפרויקטים בינלאומיים המבוצעים לרווחת הפלשתינים, ובין היתר אישר בחודשים האחרונים 119 פרויקטים כאלה בשטחי C.

כל מי שמסתובב בשנתיים האחרונות בשטחי יהודה ושומרון לא יכול שלא להבחין בשיפור הדראסטי באיכות החיים של הפלשתינים. הסרת המחסומים ושיפור התשתיות הם הצד הישראלי של המטבע של 'השלום הכלכלי' עליו הכריז נתניהו עם בחירתו.

הצד השני של המטבע היא תכניתו של רה"מ הפלשתיני שזכתה לשם 'תכנית פייאד' – להקמת מדינה פלשתינית דה-פקטו, באופן חד צדדי, תוך עקיפת הצורך במו"מ עם ישראל. לתכנית שלוש צלעות עיקריות – שלטון וממשל (גדודי המשטרה הפלשתינית, מערכת משפט ובתי כלא), תשתיות (תחבורה, חשמל וכדו') וכלכלה (בנקים, מסחר, ותעשיה). 119 הפרוייקטים שציין משרד החוץ הישראלי הם חלק מהתכנית הזו, והתמיכה הישראלית בהם משקפת עיוורון מדיני ואסטרטגי מהמעלה הראשונה.

אם מצבם של הפלשתינים בשטחי C השתפר בשנים האחרונות ואם מדינת ישראל יוצאת מגדרה כדי לסייע לפרויקטים הבינ"ל שמבוצעים כחלק מתכנית פיאד – איך ייתכן שעוצמת הגינויים שאנו סופגים רק הולכת וגוברת? אם מטרתו של 'השלום הכלכלי' הייתה לשפר את תדמיתה של ישראל בעולם ולהפחית את עוצמת הביקורת, איך יתכן שמושגת התוצאה ההפוכה?

התשובה לכך פשוטה. המשמעות של תכנית פיאד היא שבשנים האחרונות העולם בונה את המדינה הפלשתינית ומשקיע בה את מיטב כספו. אך טבעי ומתבקש שהעולם ירצה לממש את השקעתו בהקדם, ולראות את המדינה הפלשתינית קורמת עור וגידים. המחשבה שאם נתמוך בתכנית פייאד הלחץ הבינ"ל יפחת – היא מחשבה שגויה, שלא לומר ילדותית, והודעת שרי החוץ של האיחוד מוכיחה את הדבר פעם נוספת.

יש לתופעה הזו הסבר עמוק יותר. התמיכה הישראלית המעשית בתכנית פייאד והשאיפה המתמדת שלנו 'להיראות טוב' ביחסנו לפלשתינים היא חלק מהעמדה הישראלית המגומגמת, הניצבת רעועה מול העמדה החד משמעית שמציגים הפלשתינים. כשצד אחד טוען בבטחה "כולה שלי" והצד השני מגמגם מתחת לשפם, ברור איזה מהצדדים משכנע יותר.

הדרך היחידה להפחתת הלחץ הבינלאומי על ישראל היא בהצגת עמדה חד משמעית בדבר זכותנו על חבל הארץ הזה. בהתאם לכך, החלת החוק הישראלי על שטחי C לא רק שלא תגביר את הלחץ על ישראל, אלא אף תסייע בהפחתתו.

עלינו להבין שאם זה נראה כמו מדינת פלשתינית, מדבר כמו מדינה פלשתינית ומתנהג כמו מדינה פלשתינית – כנראה שנתניהו מקים כאן בשקט-בשקט את המדינה הפלשתינית. זה הסיפור של הקדנציה הנוכחית של נתניהו – לא מגרון וגם לא גבעת האולפנה. אלה הם רק מסך העשן שמסתיר את הדבר הגדול.

29.5.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: