סין: מופת למִמשל יעיל

 זאב בן-יוסף, יו"ר המטה לתכנון אסטרטגי במועצת ירושלים רבתי

שינוי תהומי חל בסין מאז המהפך השלטוני בשנת 1980 על ידי דנג שיאופינג, שהצליח להעלות את רמת החיים של הסינים בערים ובכפרים, גם באזורים הפריפריאליים ביותר.

דנג נמנע מלגנות את מאו ומורשתו הקומוניסטית שבלמה את יכולת הפיתוח, אך שינה את דרכו של מאו בצורה משמעותית. הוא פתח במדיניות של רפורמות כלכליות ופתיחות בסין ששינתה את מבנה הבעלות הריכוזי על הקרקעות באזורים הכפריים וצמצמה את השליטה הממשלתית בכלכלה ובתעשייה.

'אזורים כלכליים מיוחדים' נקבעו, שבהם משקיעים זרים יוכלו לפעול ללא הגבלות ממשלתיות משמעותיות, שהפכו למעשה לאזורי כלכלה קפיטליסטים מלאים. בעשר השנים האחרונות, ובמיוחד בשנה-שנתיים שחלפו, הביאה מדיניות זו לפיתוח כלכלי אדיר ולקידומם של מיליוני תושבים סיניים, למרות שהטוטליטאריות עדיין שולטת ברמה.

מי שמסייר היום בסין חוטף מהלומה נוכח הסדר והדיוק המופתי. תשתית רשת התחבורה המודרנית מהירה להדהים, מדוייקת ודייקנית, ומקצרת מאוד את המרחקים העצומים ממרכזי ערים לפריפריה.

משיחות עם המדריכים המקומיים וסתם אזרחים מתברר שהאזרח העובד כשכיר פטור מתשלום מיסים וכל צרכיו בחינוך, רפואה ומגורים ניתנים לו חינם. המִמשל המקומי דואג גם לעיסוקי הפנאי של תושביו.

ברפובליקה אין כמעט אלימות, מאחר שמוטלים עונשים כבדים על כל עבירה – פעוטה כגדולה. למרות שחוקי התנועה הם רק המלצה, ועל אף שבצמתים ובדרכים הנהיגה נראית לנו בלתי אפשרית כי המון רכב דו-גלגלי ממלא את שולי הדרכים – בכל זאת התנועה זורמת כהלכה, הנסיעה במהירות נמוכה וכמעט אין תאונות.

הפיתוח המודרני האיץ את החינוך למורשת הסינית המפוארת, מה שגורם לגאווה לאומית ולתחושת סיפוק עמוקה שאין לה תקדים בהיסטוריה הסינית.

צריך להודות שיש שם הגבלה על זכויות הפרט. לאחרונה הידקה ממשלת סין את הפיקוח על רשתות הטלוויזיה המקומיות, והרחיבה את המגבלות על שידורן של תוכניות זרות ואף תקשורת אינטרנט, בניסיון לרסן השפעות זרות שליליות.

המשטר הסיני חושש כי 'כוחות זרים עוינים' מנסים 'למַעֲרֵב' את סין ולפלג אותה באמצעות השפעה תרבותית, ויש ניסיון לאכוף מחדש את הערכים הסוציאליסטים מול קריאות לקדם בסין ערכים אוניברסאליים כמו חופש הביטוי, שנתפש בעיני השלטון כ'רעיון מערבי'.

אולם עם הצלחה אי אפשר להתווכח. נראה שממשלת סין מצליחה לגרום לתושב הממוצע לחוש שהוא יכול להשיג יותר ממה שיכול היה בעבר.

לאחרונה התעורר שוב הצורך בשינוי שיטת המִמשל בישראל. לאחר סיור בסין והכרת הפיתוח המואץ המדהים שמתנהל שם, בהחלט אנו יכולים לשאול את עצמנו מדוע לא נאמץ שיטת ממשל דומה לזו של מעצמת-העל החדשה, כדי לאפשר לנו לא רק תכנון יעיל לטווח ארוך – אלא גם יכולת לבצע.

ההשקפה הליבראלית גורמת להירתע מדיקטטורה נוסח סין בישראל. מאידך, רצוי היה להעניק יותר סמכויות לרשות המבצעת ולמנוע מהרשויות המחוקקת והשופטת לבלום אותה – וגם להבטיח שמשך כהונתה לא יפחת מחמש שנים. במקביל, צריך לאפשר תחרות חופשית במשק ולצמצם מעורבות ממשלתית עד למינימום הכרחי.

30.5.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: