להיערך לקריסת גוש האירו

מאמר מערכת 

אם התחזית הפוליטית תעמוד בציפיות יהיה לא מעט אקשן בשבועות ואולי בחודשים הקרובים. אם יחזרו מהומות הצדק החברתי, שנכון יותר לכנותן ה"הרס החברתי" זה יצטלם טוב ויספק סחורה חמה לשלב האמצע של מהדורות החדשות, אי שם אחרי הפרסומות. אם לא יימצא פתרון לבתי שכונת האולפנה, נראה לא מעט פוטג' של שינוע הקראווילות מאזורי הדרום אל בית אל; והתקשורת המצולמת בעיקר תגלה סוף סוף עניין מרוחק בסבלם של המשפחות שבתיהן צפויים להיהרס. לאחר מכן תבוא האלימות הממלכתית שאותה הציתו גורמי שמאל קיצוני, בשיתוף פעולה של שלומיאליות ממשלתית וקהות חושים של שופטי בג"ץ.

אבל מאחורי התמונות, יגיח בהשקט ובביטחה צונמי כלכלי אדיר שיגיע גם לחופי ישראל, והוא ישפיע על חיי כלל האזרחים במדינה יותר מכל התרחשות דרמטית אחרת. אולי יותר אפילו מחילופי המהלומות הצבאיות הצפויים במקרה של תקיפה באיראן.

הכלכלנים הבכירים ביותר בעולם מתריעים, כי "האיחוד האירופי מצוי על סף מפולת". אמר זאת לא אחר מאשר פרופ' ג'פרי סקס, שהוא גם נחשב לבכיר מאוד בעולם הכלכלה וגם מדבר מלב הקונסנזוס בדרך כלל. לפי מצב המנהיגות האירופית והיעדר הנחישות לבצע את הדרוש, חוזה סקס שהיה בשבוע שעבר בארץ, כי המפולת בלתי נמנעת. גם סטנלי פישר בדעה דומה. "פרישת יוון הצפויה מגוש האירו היא בסך הכל צעד נוסף בשרשרת אירועים שמובילה להתפרקות כאוטית של גוש האירו", טוענים צמד כלכלנים מפורסמים במאמר משותף ב'האפינגטון פוסט'.

מכל זה אפשר להסיק דבר אחד: ההתמוטטות של גוש האירו כבר נמצאת בעיצומה; אנחנו לא מפנים אליה את המצלמות כי אין בדיוק מה לצלם. זה לא בניין קורס שבבת אחת נדלק בכדור אש או בגייזר של אבק ועשן. זוהי התמוטטות בהילוך איטי.

כלכלנים ותיקים בישראל מכינים ניירות עמדה לראש הממשלה ומתריעים על כך, שאין היערכות מתאימה לקראת המשבר הכלכלי העולמי הצפוי. בשוויץ, למשל, יש כבר היערכות לקריסת האיחוד האירופי והמטבע שלו. למרות שיש הבדלים גדולים בין כלכלת שוויץ לזו של ישראל, יש בכל זאת מאפיינים דומים: חלק גדול מנפח כלכלת שוויץ הוא תלוי ייצוא וכן יש להם את הפרנק השוויצרי. בריחה של משקיעים אל הפרנק היא ודאית, מה שיעלה מאוד את ערכו ובמקביל יקטין מאוד את התחרותיות של הייצוא השוויצרי בשוק שממילא מתכווץ ומצטמק. מצב דומה צפוי להתרחש גם בישראל, התלויה בייצוא, וגם השקל שלנו ישמש קרוב לוודאי מפלט למשקיעים. אותה קומבינציה.

הדבר הבסיסי שאפשר לעשות הוא להפחית מסים במידת האפשר, ובכל אופן – לא להעלות מע"מ וגם לא מסים אחרים. צריך לעודד ביקושים מקומיים. זה אומר, שעל הממשלה לגזור על עצמה משמעת תקציבית חריפה ולאזן את הגרעון על ידי קיצוץ נרחב בתקציב. לצורך ההתמודדות עם המשבר הצפוי, כבר ננקט הצעד החשוב של הקמת ממשלת האחדות. בכך נמנעה ריצת אמוק לבחירות ללא מדיניות כלכלית. בגלל קריסה צפויה של בנקים גדולים באירופה, יהיה משבר גם במערכת הבנקאות המקומית. דרושה הכנה מראש של מערכת תמיכה לבנקים במצוקה.

 אמנון לורד

3.6.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: