לפרק את הבית הישן

 הרב יחיאל וסרמן, ראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות

הציבור הציוני-דתי מפוצל בעמדותיו בנושא המדיני ואורחות חייו לא תמיד זהים. מה שמאחד את הציבור הוא האמונה בתורה מן השמים, ושהתורה שבכתב והתורה שבעל פה הם מקור סמכות. יחד עם זאת הוא גם מאמין כי הקמת מדינת ישראל כבית הלאומי לעם היהודי הוא שלב בשיבת ציון שמבוסס על חזון הנביאים ורואה במדינת ישראל מדינה יהודית ודמוקרטית.

חילוקי דעות הם דבר לגיטימי, ובחילוקי הדעות שבין בית הלל לבית שמאי אמרו חכמינו "אלו ואלו דברי א-להים חיים". למרות המחלוקות הקשות שבניהם, לא נמנעו בית שמאי ובית הלל לשאת נשים זה מזה.

הציבור הדתי מיוצג בכבוד בכל תחומי החיים במדינת ישראל: רפואה, ביטחון וכלכלה, נוטל חלק פעיל בכל השטחים וכוחו רב. רק במגרש הפוליטי ייצוגו חלש. התהליך החל לפני שנים רבות, אך נגס בהדרגה בכוח הפוליטי של הציונות הדתית. דומה כי הגיע לשפל ממנו אין ירידה נוספת אלא העלמות מהזירה הפוליטית.

קיימת עתה הזדמנות נדירה וחד פעמית לאחד את שורות הציבור ולהעניק לו בית פוליטי, בו כל אחד יכול למצוא את מקומו.

רבים נטשו את הבית והלכו לרעות בשדות זרים. אחדים עזבו מפני שהם לא אוהבים את הנוסח. אחרים מפני שנדמה להם כי הם יודעים לבדם מה רוח התקופה. כללו של דבר, כל אחד סבור שהנראה בעיניו חשוב הוא היחידי, והשאר לא חשובים. אלה גם אלה שכחו שתפקידה של הציונות הדתית במערכת הפוליטית במדינת ישראל גדול, רחב וחיוני ועדיין תפקידה לא תם.

פנייתי היא לאלה שרוצים להסתופף בבית היהודי. כדי שנוכל להשיר מבט לעיני ילדינו ולומר שעשינו הכל כדי להתאחד – עלינו לפרק את הבית הישן, לרוקן אותו מרהיטיו, לזנוח את השיטה הקודמת וללכת בשמחה וברצון לבנות יחדיו בית חדש, בפריימריס פתוחים המתאימים לכל גווני הציבור הדתי.

תנועה זו עומדת לפני יום הדין. כאשר יהיה רע, כאשר יכרסמו באושיות הדת וביסודות ההלכה, כאשר הציבור הדתי חלילה יינזק וייפגע, יבואו הפליטים חזרה לבית, ינקשו בדלת ויבקשו לשוב. אך חינוך מה יהא עליו? תורה מה יהא עליה? משפחה יהודית מי ידאג לה?

עלינו להתפקד, לבחור את נציגינו, לחזק את הבית היהודי, ויחד עם כל החבורה לשיר ולבקש שתהא השעה זו שעת רחמים ועת רצון.

4.6.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: