זו לא הגבעה, זו הממשלה

מאמר מערכת

המאבק שמתחולל סביב חוק הסדרת המאחזים ושאלת העתקתם של בתי שכונת גבעת האולפנה, מרכז סביבו את מירב תשומת הלב הציבורית. ההתמקדות בחמשה בתים ביישוב בית אל, ואפילו בחוק משמעותי כמו זה שמקדמים חברי הכנסת מהימין, מסתירה מהציבור את הבעיה האמיתית בה לוקה הממשלה תחת הנהגתו של בנימין נתניהו: חוסר יכולת כרונית בתחום המשילות.

בשלוש השנים האחרונות ממשלת ישראל לא לקחה את היוזמה לידיה, אלא הגיבה לאירועים שהתגלגלו לפתחה. כך קרה עם המו"מ מול הפלשתינים, המחאה החברתית, השריפה בכרמל, המשבר המדיני מול טורקיה, פשיעת הזרים ובעיית המסתננים כולה, חוק טל ושאלת ההתיישבות ביו"ש.

תופעה זו התעצמה בשל העובדה שכאשר התרגשו המשברים על ראשה של הממשלה, ידעה להקים ועדות מתוך רצון – ואולי גם תקווה – לדחות כמה שיותר את לקיחת האחריות על הבעיה, ולהעבירה משולחן הממשלה לשולחן המומחים. אלא שאף מומחה, גדול ככל שיהיה, אינו יכול להתנהל מול מדינות זרות או להורות על שינויים מרחיקי לכת בישראל.

זו הסיבה מדוע המשבר המתגלגל מול טורקיה לא דועך ומתפוצץ כל פעם מחדש; בסיבוב האחרון בהגשת כתבי האישום נגד בכירי צה"ל, מהלך שהפתיע אפילו את קברניטי המדינה. חוסר מעש ותקווה לדחות למחרתיים את מה שנדחה למחר לא מרצה את השחקנים האחרים מולם אנו מתמודדים. מצב דומה של חוסר מעש כרוני העומד ביסוד בעיית מהגרי העבודה, בעיה שללא טיפול נכון תתפוצץ ברעש אדיר עם התגברות העוני ושאר הקשיים החברתיים שהיא מייצרת.

ראש הממשלה אינו יכול לטעון כי האשמים בוואקום השלטוני הם הגורמים האחרים במערכת, כמו האקטיביזם השיפוטי של בג"ץ או פקידי האוצר. תפקידם של המערכות השונות הוא להציב קשיים ואף להערים חסמים חוקתיים; אלא שבמצב נורמלי, כאשר יש מעליהם ריבון פעיל, יודע המנהיג להתנהל עם המערכת ולהפעילה. כך פעלו רוב ראשי הממשלה בישראל, כשהם מצליחים לקדם את סדר היום הפוליטי והחברתי, לעתים בניגוד מוחלט לעמדת פקידי המדינה.

בניגוד למנטרה שטוענת כי מערכת הממשל חולה ואינה מאפשרת משילות, הוכח כבר כי ראשי ממשלה – אריאל שרון ואהוד אולמרט כמשל – לא סבלו מבעיית משילות אלא מדורסנות יתר ועודף השפעה. לכן יש לקבוע בצער כי ההסתבכות המיותרת בשכונת האולפנה נובעת מחוסר יכולתו של ראש הממשלה לקבל החלטות.

במצבה המורכב של החברה בישראל וכן על רקע הקיטוב בין ימין לשמאל ובין דתיים לחילוניים, אין אפשרות אמיתית לנהל מדינה מבלי לקחת החלטות מרות וקשות.

אסף גולן

5.6.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: