יום הנכסה: אסון או מתנה?

דניאל פינר

המילה הכי חדישה והכי מרגשת בלקסיקון של הציר השמאלני-אסלאמי היא 'נַכְּסַה'. נכסה היא מילה ערבית, ופירושה 'תבוסה'; 'יום אל-נכסה', ה-5 ביוני, הוא היום שבו הציר השמאלני-אסלאמי מציין את התבוסה הערבית במלחמת ששת הימים.

ב-15 במאי 1967, עת ג'מאל עבד אל נאצר, נשיא מצרים, הכריז על כוונתו להשמיד את מדינת ישראל בעוד זו חוגגת את יום עצמאותה ה-19. נאצר התחיל להזרים כוחות צבאיים דרך מדבר סיני לגבול ישראל, ולמחרת הורה לכוח החירום של האו"ם שהוצב לאורך הגבול להתפנות. מזכ"ל האו"ם, או תאנט, נעתר לדרישתו בתוך שעות ספורות.

רדיו קהיר ציטט את פקודת היום של הרמטכ"ל המצרי, עבד אל-חכים עַמֶר: "הכוחות הצבאיים חייבים להיות במוכנות מלאה כדי לבצע כל משימותיהם הצבאיים בחזית הישראלית". עד ל-20 במאי, שבע דיוויזיות, יותר מ-1,000 טנקים ו-100,000 חיילים, הוצבו לאורך הגבול.

ב-18 במאי, סוריה השיגה מוכנות קרב מלאה; ב-30 במאי, ירדן הצטרפה לציר; למחרת, עיראק התחילה להזרים כחות לירדן. עד ל-4 ביוני, 13 מדינות ערביות ומוסלמיות הצטרפו לקואליציית המלחמה נגד ישראל, ביניהן גם ערב הסעודית, מרוקו וכווית.

למחרת פרצה המלחמה, ואחרי ששה ימים הייתה להיסטוריה. הקואליציה המוסלמית הענקית שהובסה מתביישת עד-בלי-די, ומה שנותר לה מכבודה הוא התבכיינות הנכסה.

מצרים הפסידה את כל מדבר סיני ורצועת עזה; ירדן הפסידה את יהודה, שומרון וירושלים; סוריה הפסידה את רמת הגולן. שאר המדינות, על-אף שלא הפסידו אדמה, הושפלו מכך שהיו בצד המנוצח.

כעבור עשור וחצי, מצרים קבלה בחזרה כל מה שרצתה. ראש הממשלה בגין התחנן לאנואר סאדאת שייקח גם את עזה, אך לשווא. ב-1988 ירדן ויתרה על 'הגדה המערבית'. המדינה היחידה שעדיין טוענת שישראל כובשת חלק מאדמתה היא סוריה.

והפלשתינים? עד מלחמת ששת הימים, הם בכלל לא התקיימו כעם. ארגון אל-פתח' נוסד ב-1964 – אך היה כלי של הליגה הערבית במלחמה הפאן-ערבית נגד ישראל.

היו מה שהיו הסיבות שהמדינות המוסלמיות התקיפו את ישראל, 'שחרור פלשתין' ודאי לא היה המניע. כאשר ירדן כבשה את יהודה ושומרון ומצרים את עזה, הן לא מסרו ל'פלשתינים' אפילו ננומטר מרובע של השטחים הללו. לא עצמאות, לא אוטונומיה, לא ריבונות – על כל גרגיר עליו השתלטו הערבים לא היה לפלשתינים שום סיכוי אפילו לחלום על חופש.

אלו הציר הערבי היה מנצח את ישראל ב-1967, האומה הפלשתינית לא הייתה צצה. התושבים היו נשארים מצריים או ירדנים – כפי שהיו לפני מלחמת ששת הימים – כי אף אחת ממדינות ערב לא הייתה מעניק להם אפשרות להגדרה עצמית.

אין לנו אלא לתהות כיצד הפלשתינים יכולים לטעון שמלחמת ששת הימים הייתה נַכְּסַה – תבוסה – עבורם. ניצחונה המוחץ של ישראל ב-1967 היה הדבר הנפלא ביותר שקרה לפלשתינים אי פעם; לא רק משום שישראל הייתה המדינה היחידה שהציעה להם אוטונומיה ואף מדינה, אלא משום שללא התבוסה של הערבים, האומה הפלשתינית לעולם לא הייתה נוצרת.

5.6.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: