כשראש הממשלה מפחד

שלום סרמונטה

בחירות 1999. ריח ההפסד של ראש הממשלה בנימין נתניהו נישא באוויר. מקורבים לקמפיין כבר יודעים שאהוד ברק יהיה ראש הממשלה הבא. בניסיון נואש, נותן נתניהו את אחד הנאומים הלוחמניים בתולדות הפוליטיקה הישראלית. בכנס פעילי ליכוד הוא מדבר על האליטות הפוליטיות, המשפטיות והתקשורתיות ששולטות בישראל, ועל חששן מאיבוד השלטון. בהתלהמות יוצאת דופן החל לשלהב את הפעילים בביטוי בן צמד מילים: "הם מפחדים!".

אביב 2012. נתניהו מוגדר על ידי ה'טיים' הלונדוני כ'מלך ביבי'; עיתונאים שלא מחובביו מדברים עליו בהערצה, התקשורת פחות עוינת; בית המשפט העליון כבר בימי הזוהר של אהרון ברק; לנתניהו קואליציית ענק של 94 חברי כנסת.

כשלרשותו עומד כוח אדיר ולו מעמד חזק, מדוע חושש ראש הממשלה לנקוט צעדים לטובת שכונת האולפנה? הרי בתוך תוכו הוא יודע שהריסת הבתים אינה מחויבת המציאות, ובפורומים שונים אף התבטא שגבעת האולפנה לא תיהרס. אם כן, מדוע הוא לא דוחף לפתרון? עד עתה נראית התנהלותו בנושא כמי שקפאו שד.

אם נבחן את התנהלותו של ראש הממשלה במהלך הקדנציה הנוכחית, נראה שהוא משתדל שלא להרגיז יתר על המידה את בית המשפט, הפרקליטות, היועץ המשפטי לממשלה, התקשורת ארגוני השמאל וארגוני זכויות האדם. אפילו מול חוק העמותות הטיל ראש הממשלה את כל כובד משקלו כדי להוציא את העוקץ מהצעת החוק שהוגשה. מדוע?

התשובה לשאלות הללו נמצאת בקדנציה הקודמת של נתניהו, ממנה היתה מסקנתו: אם רצונך להאריך את כהונתך כמה שיותר, השתדל להרגיז את האליטות הישנות כמה שפחות; גם אם הדברים באים על חשבון מצביעיך, גם אם הם מתנגשים עם העקרונות עליהם חונכת; גם אם הם לא תואמים בדיוק את מצע מפלגתך.

במילים אחרות: נתניהו חושש מאותן אליטות שנגדן יצא בעבר. הוא חושש מהתקשורת, מהפרקליטות, ממנגנוני השלטון ואפילו מבעלי ההון. החשש המצמית גורם לראש הממשלה לשיקול דעת מוטעה ביחס לרצון בוחריו.

אם במדיניות חוץ אפשר להסתתר מאחורי הלחץ האמריקני והאירופי ולומר כי דברים שרואים מכאן לא רואים משם, במדיניות הפנים לנתניהו אין סיבה לפחד. עליו למצוא פתרון לשכונת האולפנה, פתרון שישביע את רצון בוחריו; הרי הוא המלך ביבי.

האם לא הגיע הזמן שלאזרחי ישראל יהיה ראש ממשלה שעושה את רצון בוחריו, ולא את רצון יריביו?

6.6.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: