המשבר עוד לפנינו

מאמר מערכת

בשיחות מסדרון שניהלו כתבי הכנסת השונים רגע אחרי שחוק הסדרת המאחזים נפל במליאת הכנסת, אי אפשר היה שלא לתהות האם באמת היה צורך בעוד שבועיים כדי להגיע למתווה עליו הוסכם לבסוף.

רק לפני שבועיים התכנסו באותו מקום ובאותו מעמד עם אותו חוק הסדרה. משום מה, מישהו ניסה אז לשדר שאם רק יינתנו לקואליציה שבועיים נוספים, תצא בת קול מן השמיים ותגלה מהו הפתרון המיוחל שיוציא את הממשלה מהסבך שנוצר.

גם הדחייה האחרונה, אותם שבועיים, הגיעה אחרי דחיות חוזרות ונשנות שנמשכו חודשים ארוכים. לא כולם עדיין זוכרים, אבל החוק המדובר בכלל התחיל כ'חוק מגרון', סוגיה שנראה שנסגרה כל כך מזמן עד שרובנו לא זוכרים על מה התחבטנו והתווכחנו.

והנה אתמול הגענו להצבעה במליאה עם פתרון שכולל ניסור בתים, הבטחות על מאות יחידות דיור שייבנו ואמירה כי מקרה שכונת האולפנה לא ייצור תקדים במקרים הבאים.

אפשר להתווכח שעות וימים האם המתווה שעליו הוחלט הוא טוב או לא. מעטים האנשים שיגידו שאי אפשר היה להגיע אליו לפני שבועיים, ואפילו לפני חודשיים. מעטים האנשים שיספרו שניתן היה לסיים את המשבר רק בשנייה האחרונה שלפני ההצבעה בכנסת. לא במקרה טוענים רבים כי תוצאות ההצבעה מאתמול הן ניצחון גדול לראש הממשלה.

מצד שני, גם התכונה העוקבת והאופיינית לדחות כל בעיה עד לרגע האחרון – ולפעמים גם לתוספת הזמן שאחרי הרגע האחרון – גם זה דבר שנדבק לראש הממשלה ומשוייך אליו.

ישנו דבר חשוב אותו צריכים לזכור אלה שמכתירים את נתניהו בכתרים של מצביא דגול. אתמול היה זה החלק הקל מבחינתו ומבחינת אנשי הליכוד. כשיתחילו לזרום התמונות בטלוויזיה ביום הפינוי, כשמשפחות על טפן יוצאו מהבתים – הסיפור יהיה כבר מורכב בהרבה. תמונות הריסת בתים או איטומם ואפשרות של פינוי אלים (שנחזיק כולנו אצבעות שלא יתפתח לכיוון כזה) הן שלב ההתמודדות האמיתי עבור ראש הממשלה והשרים, שברגע שהרימו את ידם נגד החוק שנועד לאפשר להם דרך מילוט, בחרו בתמונות אלו והרוויחו אותן ביושר.

ואי אפשר בלי שתי מילים על הפתרון עצמו: לכאורה, נפתח הפתח לתנופת בנייה בהתיישבות באופן כללי ובבית אל באופן ספציפי. אך לפחות במקרה זה, הדיבורים כבר לא יספיקו. המבחן יהיה אך ורק בשטח.

אם תהיה בנייה בהיקף שהובטח, סביר להניח שגם בהתיישבות יסכימו בסופו של דבר שהמחיר (הקשה) הצדיק את עצמו. אם הדחפורים ימשיכו לעמוד דוממים ושוב יעברו חודשים ארוכים (או שנים) עד שיימצא פתרון ראוי למשפחות שיפונו, המאבק – גם בכנסת – על היישוב הבא – יהיה מורכב וטעון בהרבה.

 זאב קם

7.6.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: