בלוחמת הסייבר – אין הרתעה

מאמר מערכת

גל ההדלפות בנושא מלחמת הסייבר המתנהלת בין ישראל וארצות הברית לבין איראן החל לפני קרוב לשבועיים בתחקיר נרחב של דייויד סאנגר בניו יורק טיימס. איש אינו מטיל ספק כי סאנגר קיבל הדלפות מוסמכות מהבית הלבן שנוגעות ישירות ללוחמת מרחב הסייבר הדיגיטלי. השאלה היא, מדוע האמריקנים מנהלים מערכת הדלפות כזאת בנושא כל כך רגיש, ולא בפעם הראשונה.

בפעם הקודמת, לפני למעלה משנה, היה זה סגן הנשיא ביידן שבאופן גלוי התבטא נגד ישראל וגלגל את תולעת המחשבים סטאקסנט לפתח דלתה, לאחר שהתולעת התגלתה. כאז כן עתה, האמריקנים משחקים משחק מלוכלך שבו ממשל אובמה לוקח לעצמו קרדיט ליוזמות מוצלחות של לוחמת סייבר, ואת מה שנתפס ככשלון הוא מגלגל על ישראל. בחודשים האחרונים עסק הבית הלבן בהדלפות חמורות ומגמתיות לגבי תכניותיה של ישראל בנוגע למתקני הגרעין האיראניים.

בכל מקרה, מתחילה להתבהר מפה של כוחות בעלי יכולות של לוחמת סייבר הפועלים היום בזירה. ברמה המדינתית אלו ישראל, ארצות הברית, סין ורוסיה. הופעתו בשבוע שעבר של אשף הסייבר הרוסי יוג'ין קספרסקי מעוררת תחושה שהוא מייצג במידה רבה את רוסיה בזירה הזאת. הוא זה שטיפל לאיראנים בבעיית הסטאקסנט והוא זה שטיפל להם בווירוס הפליים המשמש לצרכים מודיעיניים. האיראנים פנו אליו וקשה להאמין שזה יכול להיות אחרת – משום שהרוסים נותנים להם גב בזירה הבינלאומית. לפי קספרסקי הרוסים מתנגדים לסוג הנשק והלוחמה החדשים.

ישראל נמצאת, לפי כל מביני הדבר, בין חלוצי התחום של לוחמת הסייבר. ביום רביעי שעבר ביטא שר הביטחון ברק בפעם הראשונה קווים כללים, או מתווה אסטרטגי, להתמודדותה של ישראל בזירת הסייבר. "נשק הסייבר דומה לכניסתם של הטנק והמטוס בזמנו לזירת המלחמה", הגדיר ברק בכנס הסייבר של סדנת נאמן באוני' תל-אביב. "הם שינו את פני המערכה". יש מומחי ביטחון שמשווים את נשק הסייבר לכניסתו של הנשק הגרעיני, בגלל היכולת לשתק מערכות תשתיתיות שלמות. ברק קבע, כי "מרכיב ההרתעה – לא קיים פה". יחידים חסרי אחריות יכולים לגרום לנזק אדיר, בלי לשאת באחריות. הקו שהתווה ברק הוא , "הכוונה לפתח יכולת תגובה מערכתית בזמן אמת, לא תגובה נקודתית, אלא ניהול רחב מקצה לקצה". עוד קבע ברק כי ההגנה חשובה יותר מ"הפעולה ההתקפית", כפי שהגדיר זאת.

יש כאן שני מוטיבים: האחד, העדפת ההגנה; לישראל אין כוונות הרסניות, אלא באופן נקודתי, אם אנחנו מקבלים את ההנחה שהתפרסמה כי יש לה חלק כלשהו בפעולות שעליהן דיווח הטיימס. ובנוסף, הממשלה נכנסת יותר ויותר למעורבות במרחב הדיגיטלי הוא חלל הסייבר. כרגע ישראל מסוגלת לפעול כמעט לבדה בלי להשאיר טביעת אצבע. אבל עליה להתרגל למחשבה שנשק הסייבר, כפי שהזהיר קספרסקי, יגיע בעתיד הקרוב גם לשחקנים נוספים. עליה לקבוע כללים אתיים ברורים לשימוש ביכולת הזאת. בנוסף עליה להגביר את יכולת המיגון הסייברי של מערכות חיוניות. זה אומר בעיקר יכולת לבנות מיכשור הייטק שכל חלקיו ורכיביו מיוצרים בישראל. יתכן שבידוד מערכות דיגיטליות מחלל הסייבר העולמי הוא אשליה, אבל מי שפיתח את יכולות ההגנה וההתקפה יוצאות הדופן האלה, צריך לבחון גם את מה שנראה כרגע כמעט בלתי אפשרי.

אמנון לורד

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: