לפעול, לא להתלהם

מאמר מערכת 

החלטת בית המשפט אתמול לאשר את גירושם של 1,500 מסתננים היא צעד חיובי. אך מכלל החיוב אפשר לראות כבר כי בית המשפט שם עצמו מחליט בסוגיה של יישום חוקים קיימים, כלומר, עמדת המושל – מעל לממשלה.

מוטב היה שבית המשפט היה זז הצידה, ולוקח לעצמו את הזכות לשפוט רק במקרים ספציפיים של מסתנן פלוני שעותר לבג"ץ. הדיון הגורף בבית המשפט על מדיניות הממשלה בנוגע לגירוש המסתננים השוהים בישראל בצורה בלתי חוקית ואשר חדרו אליה מלכתחילה בצורה בלתי חוקית, הוא בעייתי בלשון המעטה. נראה שבית המשפט שוב מכניס את עצמו לסימטה שתהפוך אותו בסוף הדרך לדחוי ומוקצה בעיני העם, כלי בידי קבוצות רדיקליות שעושות שימוש במסתננים האפריקנים האומללים כבשר תותחים במאבקם לריסוק החברה הישראלית.

נתוני סקר שערך 'המכון הישראלי לדמוקרטיה' מדברים בעד עצמם. כ-80 אחוז מהציבור מזדהים עם הפגנות הזעם של תושבי דרום תל-אביב נגד החדירה של מסתננים בלתי חוקיים לשכונותיהם; כ-83 אחוז מתנגדים נחרצות למדיניות הדלת הפתוחה של ישראל בנוגע אליהם. זוהי, כמובן, אינה מדיניות אלא כניעה לתהליך סטיכי שהציבור מרגיש כי הוא מאיים על המרקם הדמוגרפי והחברתי שלנו.

עכשיו, כשברור מהו רצונם של אזרחי ישראל ולא מהי התעמולה המשודרת בערוצי תקשורת שונים, הממשלה ורשויות השלטון צריכות לפעול. לא לדבר, לא להתלהם, ובעיקר לא לצאת בהכרזות שיש להן גוון של הלהטת יצרים. פעולה יעילה לחסימת הגבול, למעצרם של המסתננים, ובעיקר לגירושם מהארץ – זהו מה שנדרש.

רק בדבר אחד צודקים מבקרי מדיניות חסימת הגבול והרחקת המסתננים: התבטאויות משולחות רסן של אישי ציבור היא מסוכנת. העיר על כך השר אהרונוביץ'. אמנם לא נמצא קשר ישיר בין אמירות מסיתות של שרים וחברי כנסת, אבל הרושם הוא שמעשי אלימות שאירעו בזמן האחרון נגד מסתננים אפריקנים בחוצות הערים מקורם באווירה מתירנית שנוצרה סביבם.

במיוחד יש לגנות את האמירות הללו מצד אותם שבידם היה לעשות ולבצע. כשמנהיג מקומי עומד מול מצב בלתי אפשרי שאין לו כל שליטה עליו, אפשר להבין התפרצויות מילוליות ורגשיות מצידו; אבל כאשר מנהיגים ברמה הלאומית, שבידם לעצב את מציאות החיים בכל מקום במדינה, נתפסים לפופוליזם זול ומסית – יש לקרוא אותם לסדר.

שוב מתגלה המציאות העגומה, שכאשר רשויות השלטון אחראיות למחדל קולוסלי ונכשלות בתפקידן, הן מעמידות את החברה הישראלית בפני מציאות בלתי אפשרית. לפי אותו סקר שביצע המכון, מעל ל-60 אחוז מהציבור גילו הבנה מסוימת למעשי אלימות שביצעו תושבי שכונות שסובלים מפלישת המסתננים. הנתון הזה חייב לשדר לממשלה שמדובר בבעיה שהציבור הישראלי לא רק שלא מסוגל להתמודד איתה, אלא גם לא היה צריך מלכתחילה לעמוד במבחנה.

בית המשפט קבע אתמול שאכן כוונת הממשלה לגרש מספר מסויים של מסתננים אפשרית לביצוע; מוטב שכהמשך לקביעתו, הממשלה תמשיך לפעול ולא תגביל את עצמה. אם ארגוני השמאל באמת רוצים לעזור לאפריקנים הנמלטים, עליהם לפעול בזירה הבינלאומית להקמת מרכז סיוע לפליטי אפריקה בסיני – ומשם יפעל גוף של האו"ם לחלוקה צודקת בנטל המהגרים.

ברור שישראל מדינה קטנה מדי בשטח ובאוכלוסיה, ואינה יכולה לעמוד במעמסה של הגירה מאסיבית ובלתי הוגנת מאפריקה.

 8.6.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: