תעתועים פוליטיים

שלומי פרץ

 נהוג לומר שפוליטיקה איננה מתמטיקה. החוקים הנוקשים של המדע המדויק לא יכולים לחול בעולם שמבקש לבטא ערכים, אידאולוגיה, רגשות, שאיפות ואינטרסים אישיים. עוד נהוג לומר, שדמוקרטיה מבטאת את רצון העם; בפועל, היא יכולה רק לשרטט אותו בקווי מתאר כלליים שנכונים לשעת הבחירות.

שתי מערכות הבחירות האחרונות טרפו את הקלפים במערכת הפוליטית הישראלית. 'המפץ הגדול' של אריאל שרון שהקים את קדימה, נועד לפרק את הליכוד ולהקים מפלגת מרכז. ארבעים המנדטים ויותר שחזו הסקרים דאז למפלגה בראשות שרון שבעט בערכיו הישנים, שאבו את כוחו של הליכוד וכרסמו גם במפלגת העבודה.

התרדמת שאליה נכנס ראש הממשלה המכהן, צמצמה את אפקט המרכז החזק. אולמרט יורשו, השיג בבחירות 2006 פחות מנדטים ממה שניבאו הסקרים לשרון, והותיר את הליכוד בחיים עם 12 מנדטים. אולמרט, הנץ הטורף שהפך ליונה, השאיר בליכוד את אנשי הימין שלא היו יכולים להתחבר למפלגת מרכז שנוטה שמאלה.

בתקופת כהונת אולמרט שברה המפלגה עוד ועוד לשמאל, והתפטרותו בגין החקירות נגדו הביאה לראשות קדימה את ציפי לבני. שרת החוץ לשעבר, מיצבה את עצמה כמנהיגת שמאל מובהקת, וממפלגת ימין-מרכז שהייתה קדימה בימי שרון, הפכה למפלגת שמאל-מרכז. תוצאות הבחירות בשנת 2009 הוכיחו זאת. הליכוד קלט בחזרה את רוב מצביעי הימין שנטשו לקדימה ב-2006.

מנגד, קדימה אמנם שמרה על כוחה, אך חיסלה כמעט לחלוטין את מפלגות השמאל. מרצ ירדה מ-5 מנדטים ל-3 בלבד, העבודה מ-19 ל-13. ראש המפלגה הרביעי של קדימה בשבע השנים בהן היא פועלת, שאול מופז, החזיר אותה למעשה לממדיה האמיתיים, וביטל את האפקט של המפץ הגדול. מצביעי השמאל שנתנו את קולם ללבני, יחזרו למרצ ולעבודה. מצביעי המרכז יחזרו אל לפיד הבן, ושארית הפליטה של הליכודניקים שעוד נשארה בקדימה יחזרו הביתה, כי 'בית לא עוזבים'.

השמועות בתקשורת על התמזגות קדימה בליכוד בבחירות הבאות משקפות נאמנה את 'האמת האלקטורלית'. חלוקת המנדטים שקיימת כעת בין המפלגות – אינה נכונה. אם הבחירות היו מוקדמות כפי שנראה היה בחודש שעבר, החלוקה היתה רלוונטית יותר.

נכון להיום, בקואליציית הענק של נתניהו שבויים קולותיהם של מצביעי שמאל ומרכז, שלא חלמו שזה השימוש שייעשה בהצבעתם. פילוג בקדימה, אם יהיה, אולי יתקן מעט את המצב בצד שמאל של המפה הפוליטית, אך בצד ימין המצב לא ישתנה.

בבחירות הבאות, שיתקיימו, כנראה, ללא קדימה, הליכוד עשוי לשמור על כוחו בעיקר בגלל אנשי המרכז והימין הרך שיחזרו אליו. הגרעין הימני הקשה בליכוד, עשוי וצריך לחזור למפלגות האם המובהקות שבצד ימין של המפה.

אם ישכילו להתארגן נכון, להתאחד ולהתרענן, יחזירו מפלגות הימין את הכוח הפוליטי שאבד להן בעשר השנים האחרונות ושאת תוצאות אובדנו אנו רואים היטב בימים האחרונים.

10.6.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: