ישראל: מדינה קולטת פליטים

ד"ר דוד אלטמן, סגן יו"ר המרכז לדיאלוג אסטרטגי במכללה האקדמית נתניה

הרגישות היהודית ונטיית הביקורת העצמית גורמים לנו, החברה הישראלית, להציג את עצמנו לעתים בתמונה מעוותת כלפי פנים וכלפי חוץ.

אין עוול גדול יותר מלהציג את עם ישראל ואת מדינת ישראל כגזעניים. מדינת ישראל קמה תוך שהיא פותחת את שעריה לאלפי פליטים, אפריקאיים עד אירופאים, אסייתיים ואמריקאיים: בני כל היבשות.

בתוך ששים וארבע שנים, מדינה של 600 אלף איש הפכה למדינה בת 8 מליון. מדינת ישראל היא היחידה בעולם שהרחיקה לאפריקה כדי לחפש את אחיה שחורי העור להביא אותם אחרי אלפי שנים חזרה למולדת, העניקה להם חיבוק אוהב, זאת על אף הקושי בקליטת עלייה שבאה מפערי תרבות שנוצרו במאות רבות של שנים.

אירופה ואמריקה, שבאו לאפריקה כדי ליטול משם שחורי עור לצרכי עבדות – מתבוננות בהשתאות כיצד ישראל הביאה את אחיה הביתה כשווי זכויות וחובות. גם מברית המועצות לשעבר קלטה ישראל מליון 'פליטים', העניקה להם קורת גג ופרנסה והפכה אותם לחלק אינטגראלי מהחברה.

עשרים אחוז מאוכלוסיית ישראל הם בני מיעוטים. איש מהם אינו מעוניין לעזוב את ישראל ולהיפך: ההתדפקות היא מן העולם הערבי פנימה. מדינת ישראל פתחה את שעריה כאשר העולם צפה בפליטים הנמלטים מויטנאם והעניקה להם אזרחות, בית וחיבוק חם.

גם יוסי שריד, בהיותו חבר ממשלה, דאג לאישור קבלת פליטים מוסלמים מבוסניה בתקופת מרחץ הדמים בארץ זו. כל זאת התגשם בארץ הזאת בלי גילויי גזענות ושטנה כלפי זרים.

מדינת ישראל מתמודדת היום עם תופעת ההסתננות. כולנו שותפים בעלות האדירה של בניית גדר; אנו עושים זאת בנפש חפצה ונושאים בעול ובאחריות. האשמות שנשמעות כאן נובעות מהיסטריה ומחוסר התייחסות עמוקה לנושא. מה שמתרחש איננו גזענות, אלא פחד מפני כיבוש, מפני אבדן זהות ומפני אבדן שליטה.

ישראל חייבת לומר בזקיפות קומה כי היא תומכת בפתרון לפליטים אשר יש להם סיבות להימלט מהארצות בהן הם נרדפים. מאז היווסדה היא עושה כן, ותמשיך לעשות כך גם עבור אחיה היהודים וגם עבור נרדפים ממקומות אחרים בעולם.

אבל המדינה צריכה להבהיר לעצמה ולעולם כולו כי יכולותיה מוגבלות. היא יכולה לקבל אלף, אלפיים או שלושת אלפים מהגרים בשנה – אבל לא יותר, והיא חייבת להודיע מספרים אלה מראש.

אם ישראל תצהיר ותודיע כי תפתור את בעיית המהגרים עד למספרים מוחלטים וקבועים, תסיר מעצמה לחץ. מספרים אלה יכולים להתקבל בכנסת, על ידי ועדה ציבורית או בכל דרך אחרת –  אבל רק במסגרת זו תוכל ישראל לשמור על אופייה ועל חייה.

למרות שקורטוב של ביקורת עצמית הוא דבר ראוי, אל לנו להיות הקטגורים של עצמנו.

12.6.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: