מעמד הביניים החדש

מאמר מערכת

אתמול פורסמה בארה"ב ובישראל עצומה של אברכים ליטאים, שמכוונת נגד הבעלים של העיתון החרדי 'יתד נאמן', שמעון גליק. החתומים קוראים לגליק "לסגת מכוונתו להשתלט על העיתון". העצומה, או בשפת הרחוב החרדי 'פשקוויל', היא שלב נוסף במלחמה שמסעירה זה השבוע השני את הציבור החרדי-ליטאי.

מדובר בביטוי שמקבל המאבק בין שני הזרמים בקרב החרדים הליטאים, השמרני-נוקשה שמייצג הרב אויערבך, והליברלי-חדשני יותר, שמייצג הרב שטיינמן. החברה החיצונית ששכרו מתנגדיו של גליק, מתדרכת את הכתבים החילונים והדתיים לאומיים כשנציגיה מסבירים ש"יתד נאמן הוא לא עיתון כמו שאתם רגילים לחשוב, אלא עיתון שמסביר לחרדים כיצד לנהוג, מה מותר ומה אסור – אז אין משמעות לכסף".

אך לכסף תמיד יש משמעות, כל שכן כשמדובר במאבקים בתקשורת, וראו זה פלא, אפילו כשמדובר בתקשורת חרדית. גליק עורר זעם כשהשלים את שליטתו על העיתון גם בצורה משפטית רשמית, כשהוא מוביל את ההכרעות בעמותה שמחזיקה את כלי התקשורת, שהוא הקובע בציבור הליטאי.

הפשקוויל נועד לפגוע בעסקים של גליק בארה"ב, ולאלצו לחזור בו מהצעדים בהם נקט, בין היתר, מינוי מנכ"ל שמשקף את הגישה החדשה. אלא, כפי שכבר אמרנו, לא מדובר כאן במאבק בין גבירים אלא במאבק בין זרמים שלכל אחד רבנים משלו. הרב אויערבך והרב שטיינמן טוענים שניהם שהם-הם ממשיכי דרכו של מנהיגם הרוחני של החרדים הליטאים, הרב אלישיב, שחצה את גיל מאה, ומנהלים מאבק עיקש על זכות הישיבה על כס ההנהגה ביום שאחרי.

אין זה סוד שבקרב החרדים בכלל והחרדים הליטאים בפרט, צמח בעשור האחרון דור חדש; דור שרוכש השכלה אקדמית בקרית אונו ובשאר המוסדות להשכלה גבוהה המיועדים לציבור החרדי; דור שנוהג ברכבים פרטיים אותם הוא מעדיף על תחבורה ציבורית, גולש באינטרנט ויוצא בהמוניו לשוק העבודה.

אין זה הדור כולו, כמובן, אך מדובר בקבוצה משמעותית שמהווה למעשה את מעמד הביניים ההולך ונבנה של החברה החרדית, שאופיינה קודם בקיטוב קיצוני בין מיעוט עשיר לרוב חי בדוחק. כמו כל מעמד ביניים, המעמד החרדי מסתייג מסגפנות ולא מוכן לקדש את העוני. לא, הוא לא חוצה קווים בין-מגזריים, אבל הקבוצה ההולכת וגדלה מזכירה יותר ויותר באפיוניה החברתיים ואורח חייה את החרדים החוצניקים – אמריקנים ואירופאים.

דא עקא, לקבוצה זו אין נציג בכנסת. שני הנציגים של 'דגל התורה' שמכהנים כיום שייכים לאסכולה הישנה. עם זאת, קרוב לוודאי שיהיה להם עיתון, ולא סתם עיתון – השופר של הליטאים.

לאור ההתפתחויות האחרונות, נכון לשאול אם הליכוד ושאר הגורמים הפוליטיים המתעסקים בחלופות לחוק טל, פועלים נכון כשהם משקיעים את מירב מאמציהם בניסיונות לרצות את ההנהגה הישנה, במקום להידבר עם זו החדשה והצומחת.

ניסיונות ההידברות לא יובילו לשינוי מיידי ולתוצאות מוחשיות בטווח הנראה לעין, אך עצם הנכונות לקרוא את המפה הפנים-חרדית, עשוייה לחזק את ההנהגה הפתוחה יותר ולהפוך אותה תוך שנים מספר לפרטנר פוליטי וחברתי. אם ייעשו צעדים בשום שכל, אולי נזכה לראות בעינינו התקרבות אמיתית בין העולם החרדי לחברה הישראלית הכללית. מי ייתן.

 סופיה רון-מוריה

13.6.12

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: